Iława przeciwko depresji

Iława przeciwko depresji
Fot. pixabay.com

Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w imieniu Urzędu Miasta Iława, który chce przybliżyć mieszkańcom miasta wiedzę na temat depresji, rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną na ten temat.

– Nasza kampania „Razem Przeciw Depresji” za główny cel przyjmuje upowszechnienie wiedzy na temat choroby, możliwych przyczyn jej powstawania, sposobów leczenia i profilaktyki. Chcemy również uwrażliwić wszystkie zdrowe osoby na problemy osób, które chorują na depresję. Pragniemy także zaprosić mieszkańców naszego miasta do wspólnego zastanowienia się nad tym, czy jest coś, czego możemy zrobić więcej, co możemy zrobić lepiej i szybciej tu, w Iławie, żeby pomagać tym, którzy cierpią w wyniku depresji. Być może wspólnie możemy wypracować działania, służące temu, żeby mniej osób chorowało, żeby mniej dzieci narażonych było na podejmowanie zachowań ryzykownych dla ich rozwoju i cierpiało z powodu zaburzeń emocjonalnych. Co możemy zrobić my, poszczególne osoby, ale także instytucje takie jak szkoła, przedszkole, służba zdrowia, media, rodzina – mówi Krzysztof Panfil z Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie.

W ramach kampanii przygotowano plakaty i ulotki informacyjne, a także zaplanowano szkolenia dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów na temat profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i depresji wśród dzieci i młodzieży. Będą one, w zależności od sytuacji epidemicznej, realizowane online lub stacjonarnie w Ośrodku Psychoedukacji.

– Przeprowadzimy także zajęcia dla uczniów iławskich szkół „Punkt Wyjścia – Jak nie zgubić siebie – Depresja”, a także przedszkoli „Emocje – myślę czuję rozumiem”, które realizowane będą w ośrodku lub placówkach oświatowych. W ramach kampanii chcemy też umożliwić zainteresowanym bezpośredni kontakt z psychologiem, psychiatrą i terapeutą. W tym celu, w określone dni zaczynając od września, specjaliści pełnić będą dyżury, na które będą mogły zgłaszać się osoby potrzebujące bezpośredniego kontaktu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Ośrodku Psychoedukacji zawsze można uzyskać pomoc specjalistyczną – psychologiczną, pedagogiczną i terapeutyczną, w zakresie problemów rodzinnych; planowane dodatkowe dyżury w szczególności poświęcone będą problemowi depresji – dodaje Krzysztof Panfil.

UM Iława / ilawa.pl
Print Friendly, PDF & Email