GIS nakazał wzmożenie kontroli sanitarnych w punktach handlowych

GIS nakazał wzmożenie kontroli sanitarnych w punktach handlowych
Fot. Burst / Pexels

Główny Inspektor Sanitarny na prośbę ministra zdrowia wysłał do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych – powiedział w środę rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Główny Inspektor Sanitarny wysłał na prośbę ministra zdrowia do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju prośbę, a w właściwie nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju – zaznaczył Andrusiewicz. Zauważył, że osoby w kościołach, autobusach, tramwajach „są bardziej kategoryczne w przestrzeganiu tych obostrzeń”.

Uściślił, że chodzi o to, by przeprowadzić bardziej intensywną kontrolę personelu i ekspedientów w punktach handlowych sprawdzającą, czy stosują się do wymogów epidemicznych, czyli przede wszystkim czy zakładają maseczki.

– Wskazane zostało, że w przypadku łamania standardów epidemicznych wskazanych w rozporządzeniach i ustawach przysługuje możliwość inspektorowi sanitarnemu nałożenia grzywny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń – wyjaśnił dalej.

Dodał, że w ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 7-8 tys. kontroli. Rzecznik MZ powiedział bardzo istotne jest egzekwować zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych.

– Widzimy, że poza szczepieniami to jest ten główny element, który przynosi rezultaty – powiedział rzecznik MZ.

Pytany o kolejne obostrzenia powiedział, że jeśli w Polsce przestrzegano by tych, które są obecnie, to udało by się zmniejszyć poziom transmisji koronawirusa.

– Widzimy, że w transporcie miejskim po kontrolach policji ta sytuacja się poprawiła, teraz chcemy zadbać, żeby sytuacja ta poprawiał się również w obiektach handlowych – dodał.

– Oczywiście względy medyczne są dla nas najważniejsze, pamiętajmy też o względach społecznych – nie jesteśmy społeczeństwem austriackim ani niemieckim. Inaczej też reagujemy na różnego rodzaju działania chociażby administracji rządowej, więc my musimy wyważyć względy medyczne ze względami społecznymi. Oczywiście względy medyczne przeważają – przekonywał. (PAP)

Klaudia Torchała, Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email