Elbląskie Zielone Pytanie – IV kwartał

Elbląskie Zielone Pytanie – IV kwartał
Fot. pixabay.com

Organizatorzy Elbląskiego Zielonego Pytania zachęcają do udziału w konkursie. Poniżej zielone zadania dla juniorów i starszych na czwarty kwartał oraz prezentacja laureatów z poprzedniego konkursu.

logo

Organizatorzy serdecznie zachęcają wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie Junior w IV kwartale 2023.

Fot. pixabay.com

Czyste Powietrze zależy od Ciebie!

Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic. W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza. Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy czy jaką ilość zanieczyszczeń „wprowadzimy” do środowiska poprzez wybory konsumenckie – wyprodukowanie każdej kupionej przez nas rzeczy niesie ze sobą koszty środowiskowe

Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania Junior IV kwartał 2023 brzmi: „Kodeks strażnika czystego powietrza”

Praca plastyczna polega na stworzeniu, dowolną techniką, kodeksu zawierającego 5 niezłomnych zasad strażnika czystego powietrza.

Nadsyłajcie prace plastyczne (dzieci w wieku do 12 lat) wykonane dowolną techniką, wraz z wykazem imion i nazwisk autorów i opiekuna, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. osobiście poprzez złożenie zabezpieczonych prac w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pok. 243 lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie Junior – IV kwartał 2023r.)

Każda Placówka, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 3 prace! Zwycięzców poznamy w lutym  2024.

logo

Organizatorzy serdecznie zachęcają wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie w IV kwartale 2023 roku.

Zadawane pytania mają na celu edukowanie i inspirowanie mieszkańców Elbląga do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.

Fot. pixabay.com

14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza.

Został ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej. W roku 2019 obchodziliśmy też po raz pierwszy Europejski Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupę roboczą „Nauka społecznościowa dla czystego powietrza” działającą w Holandii. Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza np. korzystając z transportu miejskiego zamiast z samochodu.

Pytanie na IV kwartał brzmi: Za jaki procent zanieczyszczeń tlenkami węgla odpowiedzialny jest transport drogowy na terenie Unii Europejskiej?

Nadsyłajcie odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, wiekiem i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. do godz. 23:59 adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – IV kwartał 2023 – imię i nazwisko) Wygrywają 3 najszybsze poprawne odpowiedzi!

Zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy w lutym 2024 r.

logo

Kolejny raz organizatorzy zapraszają wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w IV kwartale 2023.

Fot. pixabay.com

Jak zatem poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza?

Wysoka i gęsta zabudowa miejska (bloki, biurowce, wielkopowierzchniowe centra handlowe) czasami uniemożliwia swobodne krążenia powietrza w mieście, np. spowalniając wiejący wiatr lub całkowicie uniemożliwiając mu dotarcie do zabudowanych obszarów. Kiedy świeże powietrze z obrzeży miasta nie może dostać się do jego centrum, w mieście kumulują się zanieczyszczenia spowodowane dużym ruchem samochodowym czy ogrzewaniem węglowym. Czy wiesz, że w wielu miejscach na świecie architekci i planiści miejscy dbają o to, żeby w miastach zostawały specjalne, niezabudowane tereny? Takie przestrzenie nazywamy korytarzami przewietrzania miasta. Jest to teren w obrębie miasta, ułatwiający docieranie powietrza z obszarów otaczających miasto do obszarów wewnątrzmiejskich. Korytarze przewietrzania miasta przyczyniają się do obniżenia średniej odczuwalnej temperatury, przez co mogą zwiększać komfort mieszkańców w upalne, letnie dni.

Zadanie: Zaprojektuj miasto wolne od smogu.

Organizatorzy proszą młodzież (powyżej 13 r. ż.) o nadsyłanie filmiku lub zdjęcia wraz z opisem projektu miasta, w którym zabudowa i roślinność sprzyjają czystemu powietrzu. Praca powinna być opisana imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – IV kwartał 2023 – imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – IV kwartał 2023).

Zwycięzcę poznamy w lutym 2024 r.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie aktualne konkursy znajdują się na stronie http://gok.elblag.eu/ w zakładce Ochrona Środowiska.

***

Poniżej lista nagrodzonych w III kwartale 2023:

Elbląskie Zielone Pytanie Junior:

Kategoria II

  • Laureat: Maja Gawoła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych 
  • Wyróżnienie: Antonina Gajewska-Chrzanowska Zespół Państwowych Szkół Muzycznych 
  • Wyróżnienie: Elżbieta Zachaj Zespół Państwowych Szkół Muzycznych 

Kategoria III

  • Laureat: Lena Januszkiewicz Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3

Elbląskie Zielone Pytanie:

Odpowiedź: Rainforest Alliance Certified – certyfikat produktów rolniczych uprawianych z uwzględnieniem ochrony przyrody i ochrony pracowników.

  • Laureaci: Arkadiusz Nowoświat, Michał Werkowski 

– Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Po odbiór nagród zapraszamy do Departamentu Ochrony Środowiska po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (55) 239-31-50 – dodają organizatorzy, zapraszając jednocześnie do udziału w edycji obecnej.

UM Elbląg
Print Friendly, PDF & Email