Elbląg dostępny: Przychodnia ”Ostoja” przy ul. Tysiąclecia

Elbląg dostępny: Przychodnia ”Ostoja” przy ul. Tysiąclecia
Fot. Adminstrator

O interwencję do redakcji „Razem z Tobą” zwróciła się nasza stała czytelniczka a dawniej także współpracującą z nami, Elżbieta Lipko. Starsi stażem czytelnicy być może pamiętają rubrykę jej autorstwa „Elbląg widziany z wózka”. Tym razem napisała:

Przychodnia na rogu ulic Malborskiej i Tysiąclecia. Na szczęście nie wszyscy muszą z niej korzystać, jednak spora grupa osób niesprawnych owszem, tak. Piszę „na szczęście”,  bo dostać się do tej przychodni to niemały wyczyn dla kogoś, tak jak ja,  jeżdżącego na wózku lub „tylko” mającego problemy z chodzeniem. Schody są koszmarnie poobijane, nierówne, poręcz się chwieje; najlepiej byłoby je omijać szerokim łukiem, tylko jak? Widziałam wiele osób starszych próbujących się wdrapać po schodach, matek z małymi dziećmi, i tak się zastanawiam, czy tej placówki nie obowiązuje ustawa o dostępności obiektów publicznych?

Kilka miesięcy temu musiałam się dostać do działającej w palcówce poradni medycyny pracy. Pewnie dlatego właśnie tam ją usytuowano, by zniechęcić mniej sprawnych ruchowo do pomysłu pracy zawodowej. Do budynku prowadzą dwa wejścia, czy naprawdę nie można jednego przystosować dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, matek z dziećmi?

Wkrótce niestety znowu będę musiała zawitać do „medycyny pracy” i pewnie znowu trzy silne osoby będą musiały mi w tym pomóc; zatem pytam zarządzających obiektem: jak długo jeszcze nie będę mogła dostać się samodzielnie – na wózku – do lekarza? Kiedy powstanie podjazd?

Przechodnia „Ostoja”

Brak podjazdu przy wejściu, zastawione krzesłami wejście do toalety dla niepełnosprawnych wewnątrz budynku, czy liczne schody prowadzące na piętro do lekarzy specjalistów. Tak wygląda Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Ostoja” w Elblągu, mieszczący się przy ulicy Tysiąclecia. Tragicznie, ale jeszcze nie wszystko stracone.

Redakcja postanawia interweniować w sprawie opisanej przez czytelniczkę. W pierwszej rozmowie telefonicznej słyszymy, że przychodnia ma czas na dostosowanie do 2012 roku a remont schodów wraz z wybudowaniem podjazdu planowany jest na ten rok. Jednakże na pytanie o bliższą datę rozpoczęcia remontu, reakcją było odłożenie słuchawki…

Kilka dni później odwiedzamy przychodnię osobiście. Przyglądamy się. Rzeczywiście wejście do przychodni pozostawia wiele do życzenia. Informacje otrzymane od naszej czytelniczki zdają się potwierdzać. W środku na pierwszy rzut oka jest dobrze – wszystko jest odnowione i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych: szerokie drzwi, brak progów przy wejściach do gabinetów a nawet płytki antypoślizgowe na podłogach. Jest również toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak jak się okazało, osoba na wózku nie dostanie się do niej, ponieważ w i tak wąskim przejściu do toalety, postawiono jeszcze krzesła do siedzenia.

– Postawiliśmy je tam na prośbę pacjentów, którzy skarżyli się, że nie mają gdzie usiąść – słyszymy od pracownicy przychodni. Ta sama kobieta chwilę później mówi, że przychodnia nie ma pacjentów niepełnosprawnych. Dopiero po naszej sugestii, że jeśli jest toaleta dla niepełnosprawnych to powinna być dostępna a nie zastawiona przez krzesełka i istnieć „dla idei”, zapewniono nas, że krzesełka zostaną przestawione.  

Schody, ach te schody!
Sprawa schodów i podjazdu dla wózków inwalidzkich wydaje się nie prosta. Budynek nie jest własnością przychodni, tylko Zarządu Budynków Komunalnych (ZBK) w Elblągu. Poza tym, w przychodni ma swoje gabinety sześć oddzielnych podmiotów medycznych. Kto więc odpowiedzialny jest za remont schodów i udostępnienie placówki osobom niepełnosprawnym?

Ostatecznie jednak sprawa jest chyba na dobrej drodze. Jak dowiedzieliśmy się w przychodni, to właśnie ta placówka wykona remont i dostosowanie wejścia do budynku a jego właściciel – ZBK – obniży czynsz za dzierżawę. Podjazd powinien zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Sprawa Przychodni „Ostoja” nie zostaje przez nas odłożona ad acta. Niebawem powrócimy do tematu, przedstawiając więcej szczegółów po rozmowie z kierownikiem przychodni oraz z Zarządem Budynków Komunalnych.
  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5507

Print Friendly, PDF & Email