Alkohol. Wyhamuj w porę!

Alkohol. Wyhamuj w porę!
Fot. Adminstrator


Jest przyczyną występowania około 60 różnego typu chorób, w tym niektórych nowotworów. Jak wynika z raportu Zdrowie na Świecie 2002, jest on  trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie (z powodu urazów, wypadków, samobójstw i chorób). Staje się powodem licznych nieporozumień, cierpień i konfliktów zarówno w rodzinie jak i w kontaktach międzyludzkich.

Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczyna się okres wypoczynku a co za tym idzie, często nadmiernego spożywania alkoholu. Letnia aura zachęca do spotkań towarzyskich, nierzadko suto zakraplanych alkoholem. Często sami nie zdajemy sobie sprawy, że zbliżamy się do niebezpiecznej granicy. Naiwnym jest ten, kto twierdzi, że nic mu nie grozi i jak trzeba będzie, to sam poradzi sobie z problemem.

Na początku, faktycznie, jest miło i przyjemnie. Zabawa się kręci, jest wesoło. Przychodzi jednak czas, kiedy inni mówią „dość”, a my nadal mamy ochotę. To znak, że jest źle. Tym samym zaczyna się problem, który już taki wesoły i łatwy do samodzielnego rozwiązania nie jest. Nie od dziś wiadomo, że wszystko jest dla ludzi, lecz w granicach rozsądku.

Wyhamuj w porę!

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w odpowiedzi na stale rosnącą liczbę osób uzależnionych od alkoholu, 4 kwietnia tego roku rozpoczęła kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Wyhamuj w porę!”. W mediach występują osoby związane z akcją ostrzegając o zagrożeniach jakie niesie alkohol oraz oferują swoją pomoc dla tych, których problem uzależnienia już dotknął. Powstała również specjalna strona internetowa: www.wyhamujwpore.pl, na której znajduje się wiele cennych informacji, uwag oraz adresy instytucji w różnych miejscach w Polsce, do których osoba uzależniona może zgłosić się po pomoc.  Na stronie znajdują się także prawdziwe historie opisujące dramat ludzi, którzy walczyli i walczą z nałogiem, a także unikatowy test, który pozwoli każdemu sprawdzić czy jego picie jest bezpieczne: [url]http://www.wyhamujwpore.pl/Survey [/url]

Pij z głową i zapomnij o „mocnej głowie”

Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo i nikt nie może powiedzieć, kiedy dokładnie się uzależnił. Z powodu systemu mechanizmów obronnych pomniejszających i zniekształcających rozmiary problemu, sama osoba zainteresowana orientuje się dość późno, iż coś niepokojącego dzieje się w jej życiu. Kiedy pojawią się wyraźne objawy uzależnienia, na ogół choroba jest już na tyle rozwinięta, że osoba uzależniona sama sobie nie poradzi.

Organizm wysyła jednak sygnały, które powinny dać nam poważnie do myślenia:

– po wypiciu czujesz odprężenie i ulgę, stajesz się bardziej śmiały, szybciej zasypiasz czy stajesz się bardziej zmotywowany do działania…
– szukasz kolejnych okazji aby wypić, pijesz łapczywie jakby gasząc pragnienie, wyprzedzasz „kolejki”…
– zaczynasz dzień od picia alkoholu (choćby jednego piwa)…
– nie mogąc wypić stajesz się pobudzony, nerwowy. Zaczynasz pić samotnie, „do lustra” a na uwagi o konieczności ograniczenia picia stajesz się agresywny lub zbywasz temat…
– stajesz się dumny, że możesz wypić więcej niż ostatnio lub masz ”lepsza głowę” od innych…
– gdy następnego dnia budzisz się i nie wiesz co robiłeś poprzedniego dnia pijąc alkohol…
– zdarzają się przypadki, że zaczynasz prowadzić samochód nawet po niewielkich dawkach alkoholu…
– gdy pijesz po to, aby „zapić” wczorajsze picie…
masz świadomość, że źle postępujesz, negatywne konsekwencje picia alkoholu rosną, a pomimo to, nadal kontynuujesz picie…
– gdy czujesz, że alkohol zaczyna na tobą dominować i sterować rozkładem twojego dnia…

PAMIĘTAJ! To są sygnały, że możesz być uzależniony. Nie czekaj, idź do specjalisty!
Uzależnienie  to nie katar, samo nie przejdzie; wręcz przeciwnie – może zrobić jeszcze większą krzywdę zarówno tobie, jak i twoim najbliższym.

Źródło: [url]http://www.wyhamujwpore.pl[/url]
  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3887

Print Friendly, PDF & Email