"28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt"

"28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt"
Fot. R. Maslow

Osoby z niepełnosprawnością z Działdowa udowadniają, że mogą naprawdę wszystko, a co najmniej bardzo wiele… Trzeba tylko dać im szansę. Mają też ogromną nadzieję, że staną się inspiracją dla innych – dla tych, którzy jeszcze nie mają pomysłu, czy wręcz nadziei na aktywność, na marzenia, na wolność oraz dla tych, którzy chcą i mogą pomóc.

Etap 1 – góry

Między sierpniem 2019 a wrześniem 2020, w ramach czterech wypraw, zdobyli 28 szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski.

Etap 2 – wybrzeże

Między październikiem 2021 a wrześniem 2022, w kolejnych etapach pokonali rowerami szlak latarni morskich – od Świnoujścia do Krynicy Morskiej.

Etap 3 – Podlasie, Warmia i Mazury

W ostatnim tygodniu czerwca 2023 pokonali pieszo kilkadziesiąt kilometrów – od granicy z Litwą, przez Sejny, Suwałki do Bakałarzewa.

Etap 3 cd. – to będzie 14-20 sierpnia 2023. Przejdą od Bakałarzewa, przez Olecko, Czerwony Dwór po Wilkasy.

A wszystko zaczęło się…

… w 2018 roku od inicjatywy jednego z wychowawców – Romana Jankowskiego, który postanowił zabrać w wędrówkę po górskich szlakach grupę wychowanków i uczniów stowarzyszeniowych placówek z Działdowa. Szybko ten pomysł przybrał postać projektu. Nadano mu nazwę „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt”.

– Zamysłem inicjatywy było i jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami są integralną jego częścią, że istnieją i chcą istnieć na równi ze wszystkimi. Projekt ten ma za zadanie rozbudzanie u nich potrzeby aktywności życiowej oraz ukazanie, że osoby z niepełnosprawnościami chcą i potrafią być aktywne. Projekt wychodzi także naprzeciw marzeniom i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, osób które chciały poznawać świat, a poznając, uczyć się go, zapamiętywać, komunikować się z nim, budować własne o nim wyobrażenie, dzielić się nim z innymi, a w konsekwencji budować poczucie własnej wartości. Są to osoby bardzo zdolne, które mogą i chcą podejmować się realizacji prawdziwych wyzwań. Dzięki tej inicjatywie pokazujemy, że wystarczy takim osobom pomóc, wyciągnąć dłoń, zaprosić do aktywności, pokazać coś innego – mówi Roman Jankowski.

To właśnie oni

9 osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz 7 opiekunów, w ciągu 12 miesięcy zdobyło szczyty w Sudetach, Beskidach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich.  Dzięki tej inicjatywie w ciągu roku mieli oni okazję przełamywać własne lęki, pokonywać słabości i ograniczenia, poznawać zupełnie dla nich nowe miejsca w Polsce, zobaczyć świat z wysokości, z górskiej perspektywy, spotkać na swojej drodze życzliwych ludzi, a przede wszystkim dowiedzieć się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów.

Na to przedsięwzięcie składały się 4 wyprawy, a zadaniem uczestników było wejście na 28 szczytów różnych pasm górskich Polski wchodzących w skład Korony Gór Polski. Punktem kulminacyjnym było wejście, przy wsparciu ratowników TOPR i w obecności ambasadorów i przyjaciół „28 marzeń”, 16 września 2020 r. na Rysy. Grupa osiągnęła swój cel i pokazała sobie i wszystkim wokoło, że nie ma rzeczy niemożliwych, że razem można więcej. Że potrafią.

– Sukces pierwszej edycji projektu „28 marzeń”, ogrom pozytywnej energii, więzi przyjaźni, jakie zrodziły się podczas jego realizacji oraz rosnąca potrzeba serc, zmobilizowały nas do działania i organizacji – jeszcze przed wejściem na Rysy – kolejnego pomysłu w ramach „28 marzeń”. Uroczyście podsumowując w Zakopanem sukces inicjatywy „…w drodze na szczyt” wiedzieliśmy bowiem, że to nie będzie koniec – dodaje Roman Jankowski.

Wybór padł na rowery

Realizacja drugiej edycji odbyła się pomiędzy październikiem 2021 a wrześniem 2022 r. Grupa 22 uczestników (13 wychowanków, uczniów, uczestników stowarzyszeniowych placówek i 9 opiekunów) pokonała trasę od Świnoujścia przez Mrzeżyno, Kołobrzeg, Mielno, Darłówko, Ustkę, Łebę, Karwię, Hel, Trójmiasto do Krynicy Morskiej – szlakiem latarni morskich. Uczestnicy podróżowali samodzielnie bądź przy wsparciu osób dorosłych (tandemy, kosze turystyczne). Grupa, w której wielu było po raz pierwszy uczestnikami tego przedsięwzięcia, pokazała, że warto marzyć, warto pomagać, warto pomagać spełniać marzenia.

– Wciąż jesteśmy głodni wyzwań i wrażeń – tak w sposób zupełnie już dla nas naturalny, przyszedł czas na kolejną edycję. Niepełnosprawna młodzież z Działdowa wraz z opiekunami chce znowu zmierzyć się z czymś nieznanym, podjąć się czegoś, czego do tej pory nie robiła. Tym się charakteryzują podejmowane przez nich wyzwania. To musi być coś nowego, niepowtarzalnego – opowiada Roman Jankowski.

I nadszedł ten moment…

Osiemnastoosobowa drużyna z Działdowa, w której jest 6 opiekunów i 12 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, przemierzyła w pieszej wędrówce, w dniach 24-30 czerwca 2023 r. kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Litwą (okolice miejscowości Dusznica) przez Sejny, Sumowo, Budę Ruską, Maćkową Rudę, Rosochaty Róg, Wigry, Suwałki do Kotowiny w pobliżu Bakałarzewa. Dziennie pokonywali oni ok. 20 km w spiekocie i deszczu, przemierzając miasta, wioski i osady, ulice, pola, łąki i lasy… pośród miejskiego zgiełku, ale i z dala od cywilizacji. Wędrowali sami, podziwiając piękno otaczającej przyrody w harmonii z kulturą, tradycją i zwyczajami regionu. Co ciekawe, w czasie  pobytu na Podlasiu, towarzyszyły naszym wędrowcom osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Sejn, prowadzonego przez Regionalne Stowarzyszanie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, z którymi uczestnicy eskapady mieli przyjemność miło spędzić czas na integracyjnym ognisku, by po dwóch dniach przemierzać wspólnie drogi, leśne i polne ścieżki od Sumowa do Rosochatego Rogu. Ale… to dopiero pierwszy etap tej edycji.

Pomimo ogromnego wysiłku…

… szczęśliwi i dumni wrócili do domów – odpocząć, zrelaksować się i w pełni skorzystać z wakacji, by już niebawem wyruszyć w kolejny etap wędrówki.

W dniach 14-20 sierpnia, wędrować będą przez tereny powiatu Suwalskiego, Oleckiego Giżyckiego i dalej „na Zachód”. Plan jest następujący:

15.08 – Bakałarzewo, Sadłowina, Gębalówka, Godziejewo, Raczki Wielkie, Możne, Olecko;

16.08 – Olecko, Olszewo, Barany, Cichy, Szwałk;

17.08 – dzień odpoczynku;

18.08 – Szwałk, Czerwony Dwór, Leśny Zakątek,Wolisko, Borki (Możdżany);

19.08 – Borki (Możdżany), Brożówka, Kruklanki, Kożuchy Wielkie, Sulimy, Giżycko, Wilkasy.

Do zobaczenia na szlaku!

– Może spotkacie ich na swojej drodze, spotkacie na szosie, ścieżce bądź ulicy…? Może będą przechodzili obok Waszej posesji, gospodarstwa… Nawet jeśli nie, to nie pozostawajcie obojętni na ich trud i zmęczenie. Możecie ich wspomóc w jakikolwiek inny sposób – finansowy bądź rzeczowy, kontaktując się z organizatorami. Uczestnicy tego  przedsięwzięcia są osobami bardzo otwartymi na drugiego człowieka i niezwykle wdzięcznymi za okazane im pomoc i wsparcie. Każdy gest dodaje im pozytywnej energii i pozwala lepiej znosić trudy.  Zainteresowane osoby mogą również dołączyć do naszej drużyny i przejść z nami wybrany odcinek trasy – zachęca Roman Jankowski.

– Już dzisiaj pozdrawiają Was i machają przyjaźnie wszystkim, których będą mijali na trasie. Dziękują tym, którzy będą wędrowali z nimi i tym, którzy będą wspierali ich dobrych słowem czy gestem. Dziękują za każdy okazany wyraz sympatii i zrozumienia, za każdą pomocną dłoń. Za pomoc i wsparcie – dodaje pan Roman.

***

A teraz odrobinę oficjalnie

Zanim uczestnicy zrealizowali swój pierwszy ambitny cel i stanęli na Rysach, zostali nagrodzeni statuetką Czempiona w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy sportowiec niepełnosprawny intelektualnie” podczas 85. Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego, która odbyła się 4 stycznia 2020r. w Warszawie. Odebranie tej nagrody było ogromną niespodzianką, spełnieniem marzeń i niesamowitym wyróżnieniem. Kolejnym wyróżnieniem było otrzymanie nagrody specjalnej podczas 45. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Sportowy Talent Roku 2019, który odbył się
8 lutego 2020 r. podczas 31. Balu Sportowca Powiatu Działdowskiego.

***

Kronika wydarzeń

Szczegółowe informacje i dokonania śmiałków z Działdowa dostępne są TUTAJ. Pod tym linkiem również filmy, relacje, wrażenia i przede wszystkim podziękowania dla tych wszystkich, za których Wielkie Serca uczestnicy i organizatorzy „28 marzeń” są bardzo bardzo wdzięczni!

***

Pomoc i życzliwość

Od samego początku inicjatywa ta spotkała się z życzliwością oraz wsparciem z wielu stron. Nie sposób tu wymienić wszystkich, ale są to liczne osoby, firmy i W tym gronie znaleźli się: Salewa, GOPR, TOPR, Grupa Capital Park, Santander Consumer Bank, Klub Zdobywców Korony Gór Polski, Fundacja Lotto, CRIDO, Muszynianka, TVP Sport i in. W organizację tej inicjatywy włączały się i wspierały ją władze samorządowe m. Działdowo i Powiatu, osoby z pierwszych stron gazet, przedstawiciele świata sportu, teatru (Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki, Piotr Zelt, Tomasz Marczyński, Magdalena Kozielska, Jerzy Siłuch, Jerzy Płonka, rodzina p. Pieniaków i in.), przedstawiciele sponsorów, partnerów projektu i in. Pomysł ten otrzymał duże wsparcie ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którego p. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na bieżąco interesowała się organizacją projektu i realizacją jego poszczególnych etapów. To, co się działo od samego początku można śmiało określić efektem kuli śnieżnej. Z każdą chwilą grono tych, którzy chcieli pomagać w realizacji wypraw było coraz większe. Z każdą chwilą rosło też poczucie wielkości idei tego projektu, tworzącej się wspólnoty i siły pozytywnej energii.

źródło: Polskie Stowarzyszenie na rzecz
Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie /
Roman Jankowski.
Print Friendly, PDF & Email