W sobotę (7 września) po raz szósty w Warszawie spotkają się osoby po przeszczepach, aktorzy, dziennikarze, sportowcy i naukowcy, by w sztafetach nordic-walking popularyzować transplantologię. Jubileuszowa odsłona Biegu po Nowe Życie odbędzie się w Wilanowie.
– Warszawa włącza się we wspieranie transplantologii i już po raz szósty jest gospodarzem pięknej imprezy, jaką jest Bieg po Nowe Życie. To ważne wydarzenie nie tylko dla osób będących po przeszczepie, które chcą żyć aktywnie, ale również dla tych, którzy dbają o dobro innych. Najważniejsze, aby zmagającym się z chorobą dać szansę na powrót do zdrowia i sprawności, dlatego wspólnie z ponad setką osób po przeszczepach, znamienitymi specjalistami z dziedziny medycyny i znanymi osobami ze świata telewizji, sportu, muzyki czy mediów, będziemy popularyzować ideę świadomego dawstwa organów – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Tegoroczna edycja Biegu po Nowe Życie zapowiada się rekordowo. Na starcie stanie ponad 90 trzyosobowych sztafet, w których wystartują osoby po przeszczepach, przedstawiciele świata filmu, teatru, mediów, estrady, nauki i sportu. Każdy z uczestników wyposażony w kijki do nordic-walking będzie miał do pokonania trasę o długości kilometra. Wydarzenie rozpocznie się punktualnie o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a symboliczna kilometrowa trasa będzie wiodła alejkami zespołu parkowo-pałacowego.
– Jesteśmy dumni, że Bieg po Nowe Życie ma okazję zagościć w miejscu tak wyjątkowym. Królewskie otoczenie pałacu idealnie wpisuje się w nasz tegoroczny jubileusz – zapowiada się wspaniałe wydarzenie – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.
W strefie biegu zagoszczą między innymi Przemysław Saleta, Jolanta Fraszyńska, Andrzej Nejman, Joanna Kuberska, Krzysztof Wach, Aleksandra Popławska, Odeta Moro, Adam Małczyk, Julia Wróblewska, Rafał i Marcin Mroczkowie, Łukasz Kadziewicz, Jerzy Mielewski, Olga Kalicka, Monika Zamachowska, Agnieszka Rylik, Michał Mikołajczak, Jacek Kopczyński, Marcin Korcz, Wojciech Zieliński i wielu innych.
Na przybyłych gości i kibiców czekać będzie szereg atrakcji. Co istotne, każdy, kto tego dnia pojawi się w Wilanowie będzie mógł porozmawiać z osobami po przeszczepach oraz otrzymać świadectwo woli – plastikową kartę z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepienia.
Tuż obok strefy wydarzenia pojawi się też ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie prowadzona będzie zbiórka krwi. W akcji uczestniczyć będą wolontariusze – krwiodawcy i członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi DAR SERCA. W tym miejscu będzie można skorzystać również z opcji bezpłatnego badania przesiewowego w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C).
Ważna inicjatywa
Bieg po Nowe Życie to projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. Inicjatywa ta dotyka jednego z najważniejszych tematów współczesnego społeczeństwa i wzmacnia świadomość społeczną pokazując, jak ważne są świadectwa woli. Udowadnia również, że sport pozwala na szybszą rehabilitację.
W Biegu po Nowe Życie uczestniczą osoby po przeszczepach. To oni pokazują innym, że można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej – to najważniejszy cel, który wyznaczają sobie organizatorzy wydarzenia.
Miasto Stołeczne Warszawa jest miastem gospodarzem wydarzenia.