Zdrowie: Zagraniczny wyjazd? Nie zapomnij o EKUZ

Zdrowie: Zagraniczny wyjazd? Nie zapomnij o EKUZ

Majowy weekend przed nami, a wraz z nim długo oczekiwana chwila wytchnienia i odpoczynek od codziennego zgiełku. Wielu z nas zapewne podjęło już decyzję o urlopie. Warto więc zadbać o rzecz najważniejszą – ubezpieczenie. Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Teraz zrobimy to przez Internet.

EKUZ zapewnia nam i naszym dzieciom możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Dostać ją może każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna, a zawnioskować o nią można na kilka sposobów, m.in. w oddziale NFZ czy online. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu wnioskowania o EKUZ znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Ile trzeba czekać na wydanie karty?

NFZ zapewnia, że EKUZ zostanie wyrobiona w ciągu 3–5 dni roboczych od momentu otrzymania naszego wniosku. Jeśli karta ma zostać do nas wysłana, należy doliczyć czas przesyłki.

Przypominamy, że w skład krajów UE wchodzą: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, a do EFTA należą: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.

Należy pamiętać, że nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Zanim pójdziemy do lekarza za granicą należy upewnić się, czy zapłacimy za usługę, której potrzebujemy. Warto więc sprawdzić na jakich zasadach możemy korzystać z usług medycznych w danym kraju oraz jakie są ewentualne koszty leczenia.

Źródło: www.gov.pl

Fot. http://ec.europa.eu.

  oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18034 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.