Zdrowie: Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów

Zdrowie: Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów
Fot. Adminstrator

18 marca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia. Ustawa została przekazana do Senatu. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

GUS pod koniec 2014 r. szacował populację seniorów po 75. roku życia w Polsce na ok. 3 mln osób. Z wstępnych badań wynika, że w 2015 r na leki refundowane pacjenci wydali 860 mln zł Ministerstwo szacuje, że po wejściu w życie ustawy wydatki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach – wraz ze wzrostem finansowania programu – o ponad 60 proc.

Główne założenia projektu 75+:

– Darmowe leki będą przysługiwały osobom, które ukończyły 75 lat. Wiek pacjentów będzie weryfikowany poprzez numer PESEL lub datę urodzenia.

– Do wypisywania darmowych leków będą uprawnieni lekarze POZ i pielęgniarki POZ. Lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy już nie pracują w zawodzie, będą mogli przepisywać je na receptach pro auctore i pro familiae.

– Leki, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie w obwieszczeniu refundacyjnym.

– Początkowo w wykazie znajdą się wyłącznie leki o odpłatności 30 proc. i 50 proc. oraz ryczałtowej (R), mające zastosowanie przede wszystkim w chorobach wieku podeszłego (m. in. o podłożu kardiologicznym, reumatologicznym i urologicznym).

– Lista leków dla seniorów będzie w przyszłości stopniowo poszerzana. W efekcie osoby w wieku 75+ dostaną bezpłatnie więcej refundowanych leków i wyrobów medycznych na receptę.

– Darmowe leki dla seniorów będą przepisywane na dotychczasowych wzorach recept. Lekarz lub pielęgniarka będą oznaczali recepty literą „S” (w polu „kod uprawnień dodatkowych”).

– Zasady realizacji recept w aptekach się nie zmienią. Nie będzie też większych zmian w zasadach, na których apteki rozliczają się z NFZ.

– Pierwsza lista bezpłatnych leków powstanie do 1 września 2016 r.

źródło www.mz.gov.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13765

Print Friendly, PDF & Email