W PSOUU rusza Animacyjny Klub Terapeutyczny ”Przyszedłem”

W PSOUU rusza Animacyjny Klub Terapeutyczny ”Przyszedłem”
Fot. Adminstrator

Wraz z początkiem września Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu rozpoczęło realizację rocznego projektu pn. „Przyszedłem – Animacyjny Klub Terapeutyczny (AKT) dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin”. Uroczysta inauguracja otwarcia projektu z symbolicznym przecięciem wstęgi, odbyła się dziś (24 września) w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

– Projekt zakłada powołanie Animacyjnego Klubu Terapeutycznego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin, opiekunów oraz kadry i wolontariuszy zaangażowanych w proces rehabilitacji społecznej i zawodowej – mówiła podczas spotkania Magdalena Borek, koordynator projektu. AKT realizować będzie zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat oraz dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w wieku od 14 do 18 lat.

– Pomysłodawcy klubu za główny cel stawiają sobie wsparcie osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie miasta Elbląga w zakresie działań psychologicznych, społeczno- prawno- obywatelskich oraz integrację rodzin z otwartym środowiskiem. Będzie to możliwe dzięki zapewnionemu poradnictwu specjalistycznemu, informacji i pomocy prawnej przy rozwiązywaniu różnych problemów życia codziennego, związanych z chorobą bądź będących skutkiem niepełnosprawności oraz wsparciu psychologicznym.

W ramach Klubu AKT powstaną 4 grupy w tym: grupa wsparcia dla rodziców lub opiekunów. Zajęcia będą prowadzone przez psychologa i będą miały charakter warsztatowy.

Będzie też działać grupa ruchu rozwijającego metodą Weroniki Sherborne dla dzieci w wieku 3-8 lat wykorzystująca ruch rozwijający jako narzędzie wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka. Ponadto metoda ta ułatwia dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną zaspokajanie własnej potrzeby ruchu i ich respektowania, a także spełnia pośrednio wiele potrzeb psychicznych takiego dziecka, np. potrzebę bezpieczeństwa, potrzeby społeczne i poznawcze, budowanie dobrych relacji z rówieśnikami i rodzicami. Również rodzice będą mogli uczestniczyć w tych zajęciach, wspomagając tym samym rozwój swoich pociech.

Oprócz grup o charakterze typowo terapeutycznych, w założeniach są też: grupa teatralna, której głównym celem będzie wzbogacenie życia emocjonalnego osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz otwarcie się na innych ludzi. Grupa ta będzie przeznaczona dla młodzieży w wieku 14 -18 lat i będzie prowadzona przez instruktora teatralnego.

Jak zapowiadała Magdalena Borek, koordynator projektu, powstanie też grupa taneczna dla młodzieży od 14 do 18 lat z niepełnosprawnością intelektualną. Grupą pokieruje instruktor tańca z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem. Dzięki poznanym technikom tanecznym dzieci nabiorą większej pewności siebie, staną się bardziej świadome swojego ciała, dając tym samym wyraz swoich emocji i uczuć.

W ramach klubu ich członkowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń oraz z indywidualnego poradnictwa, którego udzielać będą specjaliści z różnych dziedzin, m.in. lekarze specjaliści, pedagog, psycholog, rehabilitant, pracownik socjalny, prawnik, instruktorzy.

Klub działać będzie w godzinach popołudniowych na terenie PSOUU w Elblągu.

Osoby chcące zapisać się do Klubu, proszone są o kontakt z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu
ul. Saperów 14 d (miasteczko szkolne) Elbląg,  tel. (055) 233 75 93 lub (055) 643 97 77

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4246

Print Friendly, PDF & Email