Turystyka: Znamy ”Zabytki z Kulturą”

Turystyka: Znamy ”Zabytki z Kulturą”
Fot. Adminstrator

Przez całe wakacje na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa – zabytek.pl i na kanale TVP Kultura trwał konkurs „Zabytki z Kulturą”. Które wycieczki znalazły się w gronie laureatów?  

Celem konkursu był zarówno rozwój jednej z nowych funkcjonalności strony zabytek.pl o charakterze turystycznym, poprzez możliwość tworzenie wycieczek przez użytkowników, jak i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i wzmacnianie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków w Polsce.

Zarejestrowani użytkownicy serwisu przygotowywali propozycje tras szlakiem obiektów znajdujących się na portalu. Wycieczki można było tworzyć z wykorzystaniem różnych środków lokomocji (piesza, rower, samochód), różnego czasu trwania wycieczki (maksymalnie jeden dzień) oraz uzupełniać o krótki opis zachęcający do zwiedzania obiektów na trasie wycieczki. Zgłoszone propozycje były oceniane pod kątem zarówno atrakcyjności, konceptu, jak i wkładu własnego np. przygotowanie fotografii czy ciekawych opisów zabytków wpisanych do rejestru zabytków.

– Zapoznając się z poszczególnymi wycieczkami, ujęła nas kreatywność oraz doskonała znajomość lokalnego dziedzictwa. Cieszy nas fakt, że uczestnicy konkursu  zaproponowali wycieczki, które inspirują do zwiedzania, poznawania historii i aktywnego spędzania wolnego czasu. Nowopowstałe wycieczki łączą obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków w interesujące konstelacje i pokazują, że dziedzictwo jest żywym zasobem – podkreśla członek jury konkursu „Zabytki z Kulturą”.

Nagrodami Głównymi w postaci kamer GoPro zostały nagrodzone wycieczki:

Racibórz – Zapomniana perełka śląska – autor: Marta Kawalec

Szlakiem krakowskich sgraffito – autor: Kraków miastem sgraffito

Nagrodami Wyróżnienia w postaci kamer Cube zostały nagrodzone wycieczki: 

W "archeologicznym El Dorado" – Szlakiem grodzisk i kurhanów w dolinie rzeki Chodelki – autor: Łukasz Miechowicz

Śladami miejsc chowania zmarłych w Kętach – autor: Aneta Szopa

Architektura drewniana na Żuławach – autor: Filip Gawliński

Fot. nadesłana

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18815 

Print Friendly, PDF & Email