Toruń: Przystanki autobusowe i tramwajowe są odkażane

Toruń: Przystanki autobusowe i tramwajowe są odkażane
Fot. Pixabay

Władze Torunia zleciły specjalistycznej firmie przeprowadzenie dezynfekcji wiat i przystanków komunikacji miejskiej oraz wybranych miejsc publicznych m.in. w okolicach szpitali – poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Anna Kulbicka-Tondel.

Obecna seria oprysków odkażających środkiem dezynfekcyjnym zaplanowana została do końca lipca.

Codziennie odkażane będzie 36 przystanków autobusowych i tramwajowych z 47 wiatami. Stosowane będą opryski ciśnieniowe oraz zamgławianie w przypadku wiat – wsporników, szyb i rozkładów jazdy. Odkażane będą również ławki wolnostojące i kosze na śmieci w obrębie przystanków.

Przewidziano również cotygodniowe odkażanie 113 przystanków ze 114 wiatami, obejmujące podobny zakres oprysków i zamgławień, jak w przypadku w codziennego odkażania przystanków.

Odkażane będą też miejsca publiczne uznane za newralgiczne, czyli chodniki w okolicach szpitali, przychodni lekarskich, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów oraz przejścia podziemne i tarasy widokowe nad Wisłą – przy Bulwarze Filadelfijskim i na Kępie Bazarowej.

Do dezynfekcji używany będzie podchloryn sodu w stężeniu 1 proc. Środek ten, zalecany przez Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zagraża zdrowiu ludzkiemu i bezpieczny jest dla środowiska.

Dezynfekcja na terenie Torunia jest prowadzona od 9 kwietnia 2020 r. Początkowo obejmowała ona wyłącznie przystanki komunikacji miejskiej, a od 22 kwietnia dodatkowo dezynfekowane były najbardziej popularne ciągi piesze, a także okolice m.in. szpitali, przychodni i DPS-ów. (PAP)

Jerzy Rausz
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email