The Metropolitan Opera: Madame Butterfly

The Metropolitan Opera: Madame Butterfly

W sobotni wieczór 9 listopada Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na transmisję prosto z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Na ekranie Kina Światowid zagości „Madame Butterfly”, operowe arcydzieło Giacoma Pucciniego. O tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym rozmawialiśmy Aleksandrą Bielską, wieloletnim pracownikiem Kina Światowid.

Z pewnością zgodzi się pani z nami, że każdy z nas chce w życiu doświadczać rzeczy ciekawych, wyjątkowych – taka już ludzka natura. Jest to możliwe dzięki inicjatywie podjętej przez CSE „Światowid” i Kino Światowid, polegającej na prowadzeniu transmisji satelitarnych z najlepszych oper, podczas których publiczność zgromadzona w Kinie może uczestniczyć w najwspanialszych wydarzeniach kulturalnych z całego świata. Czy taki był zamysł, kiedy zaczynaliście transmisje?

Aleksandra Bielska: Taką szansą na uczestniczeniu w niezwykłym przedsięwzięciu kulturalnym są transmisje z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, które można oglądać w Kinie Światowid. Jest to wydarzenie międzynarodowe – w tym samym czasie widzowie aż w kilkudziesięciu krajach świata mogą oglądać ten sam spektakl. Często nawet pojawia się pytanie: „Czy to na pewno jest na żywo?” Odpowiedź brzmi tak! Przedstawienia np. w Nowym Jorku rozpoczynają się – około godz. 13:00 – dlatego widzowie w Elblągu mogą oglądać je o 19:00. Można powiedzieć, że jest to ceremonia, podczas której odczuwalny jest charakterystyczny dreszcz emocji. Wszystko zaczyna się odliczaniem i zapowiedziami. Dopiero potem przechodzimy do oglądania samego przedstawienia.

Czy możemy zatem stwierdzić, że transmisje z The Met Opera to propozycja dla każdego? Nie tylko dla wielkiego miłośnika opery i kultury przez tzw. duże K?

Zdecydowanie to propozycja dla każdego, kto chciałby poznać świat opery. Ten obszar sztuki, który może wydawać się na pierwszy rzut oka trudny, hermetyczny.

Fenomen tych transmisji polega na tym, że nie dość, że mamy do czynienia ze spektaklami z jednej z najlepszych scen na świecie, to jeszcze mamy możliwość zajrzenia za kulisy! Niewątpliwe jest to więc najlepszy start dla osób, która nigdy nie brały udziału w takim wydarzeniu.

Tym bardziej, że transmisje the Met Opera obecnie są wyświetlane w ponad 1700 salach, w 54 krajach. Wśród nich jest także Kino Światowid, które już od 11 lat prowadzi transmisje. Jaki jest sposób na długowieczność tego projektu? W jaki sposób przyciąga tak liczną publiczność?

Jest wiele składowych, które mają wpływ na ten sukces. Twórcy przede wszystkim stawiają na jakość, na osobowości, które realizują spektakle – The Met Opera zatrudnia najlepszych reżyserów, dyrygentów i obsadę. Ogromną wartością transmisji jest to, że nie tylko pokazywane są opery klasyczne, które są bardzo znane na całym świecie, ale też opery współczesne. Co więcej, ważne są wspomniane już wizyty za kulisami. Widzowie oglądają oprócz spektakli – wywiady z twórcami, przyglądają się pracy ekipy technicznej, poznają historię opery, mogą zobaczyć jak wygląda wszystko od kuchni.

Najbliższa propozycja z tego cyklu to „Madame Butterfly”, która transmitowana będzie 9 listopada od godz. 18.55 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Możemy poprosić o kilka słów na temat tej opery?

Inscenizacja, którą będą mogli zobaczyć widzowie Kina Światowid już 9 listopada, będzie nawiązywała do japońskiej tradycji teatralnej. Jej autorem jest Anthony Minghella, który ma na swoim koncie takie przeboje… filmowe jak „Angielski pacjent”.

A czy Pani wybiera się na transmisję „The Metropolitan Opera”?

Oczywiście, ja w niej uczestniczę, nie tylko jako pracownik Kina Światowid i realizator transmisji, ale przede wszystkim jako widz. Jestem jedną z tych osób, która polubiła operę dzięki tym transmisjom. Zachęcam i zapraszam Państwa w sobotni wieczór do Kina Światowid.

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30. Więcej informacji pod numerem: 55 611 20 56/76 lub mailowo pod adresem: kino@swiatowid.elblag.pl.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.