Sport: Najlepsi niepełnosprawni intelektualnie narciarze powalczą o medale

Sport: Najlepsi niepełnosprawni intelektualnie narciarze powalczą o medale
Fot. Adminstrator

W dniach 27 lutego – 2 marca 2018 r. w Zakopanem odbędą się Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną. To najwyższej rangi wydarzenie dla tej grupy sportowców organizowane w Polsce w 2018 roku. W zawodach weźmie udział około 60 narciarzy z 10 krajów, w tym silna reprezentacja Polski.

Konkurencje zjazdowe – slalom, slalom gigant i super gigant, przeprowadzone zostaną na Stacji Narciarskiej Suche Ski. Konkurencje biegowe – na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Wsparcie techniczne zapewnione zostanie przez Polski Związek Narciarski.

The International Federation for Intellectual Impairment Sport (INAS) działa w zakresie sportu niepełnosprawnych intelektualnie, w tym autystów i osób z zespołem Downa. Federacja zajmuje się organizacją zawodów w sportach zimowych i letnich, w tym mistrzostw światowych, regionalnych i krajowych, zarządzając wyborem i klasyfikacją zawodników. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Powstała w 1986 r. Dziś zrzesza niepełnosprawnych sportowców z ponad 80 krajów.

Organizatorem Mistrzostw Świata INAS w Zakopanem jest Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni–Razem”, który działa na rzecz upowszechniania i rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Związek prowadzi sekcje sportowe, organizuje zajęcia, treningi, obozy i zawody, w których wyłaniani są najlepsi zawodnicy, reprezentujący Polskę na imprezach rangi europejskiej i światowej, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich. Zawodnicy ci otrzymują stypendia od Ministerstwa Sportu i Turystyki, na takich samych zasadach jak sportowcy pełnosprawni.

Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną organizowane są w Polsce już drugi raz. Poprzednie odbyły się w 2016 roku w Zakopanem. Uczestnicy tegorocznych Mistrzostw będą rywalizować w ramach trzech kategorii: sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną (II1) oraz nowo wyodrębnionych: sportowcy ze znaczącą niepełnosprawnością intelektualną (II2) i wysokofunkcjonujący sportowcy z autyzmem (II3).

Źródło: paralympic.org

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17655 

Print Friendly, PDF & Email