Społeczeństwo: Nie będzie zmian w wyglądzie nowych legitymacji osób niepełnosprawnych

Społeczeństwo: Nie będzie zmian w wyglądzie nowych legitymacji osób niepełnosprawnych

Do niedawna w mediach głośno było o problemach przewoźników z weryfikacją uprawnień osób niepełnosprawnych, który związany był z trudnościami z odczytaniem kodu QR z nowych legitymacji osoby niepełnosprawnej. Sprawa skierowana została do Urzędu Transportu Kolejowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podaje portal rynek–kolejowy.pl, MRPiPS pozytywnie ocenia doświadczenia z pierwszych miesięcy funkcjonowania dokumentu w nowej formie i nie zamierza też wprowadzać kolejnych zmian w wyglądzie dokumentu, bowiem sygnały o przypadkach niehonorowania nowych legitymacji były jednostkowe. Resort argumentuje to faktem, że nowy wzór dokumentów był szeroko konsultowany m.in. z publicznymi podmiotami zajmującymi się sprawami niepełnosprawnych, a żaden z nich nie wniósł uwag dotyczących weryfikacji kodów.

– Rezygnacja z umieszczania informacji o symbolu (a więc i tak w formie zakodowanej) i stopniu niepełnosprawności ma być natomiast odpowiedzią na potrzebę ochrony informacji dotyczących osoby niepełnosprawnej. Dane te wskazują pośrednio na zakres naruszenia sprawności organizmu, w związku z powyższym należy je traktować jako dane o stanie zdrowia, a więc dane szczególnie wrażliwe – dodaje w piśmie MRPIPS.

Źródło rynek–kolejowy.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17611 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.