Społeczeństwo: Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Społeczeństwo: Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Fot. Adminstrator

Kwiecień to międzynarodowy miesiąc autyzmu – czas, w którym propagujemy wiedzę na jego temat, a chcący wykazać solidarność z osobami dotkniętymi spektrum ubierają się na niebiesko. Ogólnoświatowa akcja społeczna „Light It Up Blue” od dawna cieszy się dużym odzewem. Dziś przypominamy artykuły, w których przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W myśl idei Dnia Autyzmu przede wszystkim staramy się szerzyć wiedzę. Zwracamy też uwagę na ciekawe przedsięwzięcia poświęcone osobom autystycznym oraz na docierające do nas niepokojące sygnały.

Obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie ustanowiony został przez ONZ – to właśnie on rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, którego inaugurację planuje m.in. Urząd Miasta w Gdyni. Wydarzenie w tym mieście planowane jest na 7 kwietnia, a jego szczegółowy plan dostępny jest w naszym tekście poświęconym obchodom.

Choć autyzm istnieje od zawsze, wiedza na jego temat jest w społeczeństwie znikoma. Okazuje się, że 95 proc. Polaków nie potrafi nawet wyjaśnić czym jest autyzm, a znaczna większość pytanych deklaruje, że wiedzę na temat spektrum czerpie z filmów. Co ciekawe, niektórzy uważają, że może on być efektem złego wychowania. O wiedzy Polaków na temat autyzmu pisaliśmy w oparciu o raport stworzony przez fundację JiM, która przygotowała też raport pt. „Dziecko z autyzmem – dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”. Publikacja jest obszernym dokumentem, który obrazuje nie tylko poziom wiedzy społeczeństwa, ale także stan medycznych i społecznych instytucji, które pomagają osobom dotkniętym autyzmem i ich rodzinom.

Czy z autyzmu można wyjść? Adrian Borowik, współfundator Fundacji Być Bliżej Siebie, wierzy, że tak. Opisaliśmy szczegółowo stosowane przez niego metody terapii dzieci z autyzmem, które prezentował na wykładzie otwartym „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym… B.N. Kaufman. Prezentacja Programu Son–Rise”. Należy jednak podkreślić, że poza sprawdzonymi metodami niezwykle ważne są entuzjazm i relacje z pacjentem. Jest to istotne, bo to, co dana osoba myśli i czuje, stanowi klucz do jej zrozumienia. A nie sposób pomóc bez wiedzy o potrzebach. Tego samego zdania jest dr Joanna Ławicka, autorka książki „Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera”.

Autyzm według Światowej Organizacji Zdrowia staje się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. Świadcz o tym stale rosnąca liczba osób autystycznych. Do niedawna o autyzmie wiedziano niewiele, obecnie wiedza na jego temat stale rośnie. Aby ją poszerzać na Warmii i Mazurach, realizowany był „Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz Ich Rodzinom”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Podobny cel miała także zorganizowana przez gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym konferencja pn. „Zrozumieć Autyzm”, skierowana rodziców dzieci autystycznych oraz osób, które w swojej pracy zawodowej mają styczność z osobami cierpiącymi na autyzm.

Podobnych wydarzeń nie brakuje. W grudniu podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym stwierdzono, że po blisko 70–letnich badaniach, pomimo ogromnej ilości publikacji traktujących o spektrum i powstaniu licznych metod terapeutycznych, do dzisiejszego dnia nie udało się rozstrzygnąć bardzo ważnego problemu, jakim jest geneza tego zaburzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą placówki opiekuńczo–wychowawcze, które mimo to starają się zapewnić najlepszą fachową pomoc dzieciom autystycznym.

Stale działa też Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Leczyć mogą się w nim mali pacjenci z całego województwa warmińsko–mazurskiego. Podobnie wciąż trwają też zajęcia aktywizujące dzieci z autyzmem do 15 r.ż., prowadzone przez Gdyńskie Centrum Sportu w ramach cyklu „Dziecko i jego świat”.

Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. W Elblągu miała powstać poradnia dla osób z autyzmem. Ta informacja była szczególnie budująca dla rodziców, którzy aby skorzystać z terapii, musieli jeździć do poradni w Gdańsku lub Olsztyna. Jak się okazuje, pomimo usilnych starań, poradni dla osób z autyzmem w Elblągu jak nie było, tak nie ma i raczej w najbliższym czasie nie będzie.

Poza niosącymi pomoc instytucjami, wsparcie zapewniają też osiągnięcia techniczne. Pisaliśmy o specjalnym cyklu projekcji filmowych dedykowanych dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom z autyzmem i Zespołem Aspergera. Comiesięczne spotkania odbywają się w ramach projektu „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem”, którego organizatorzy, Fundacja Autismus wraz kinami Cinema City, do akcji zapraszają wciąż nowe miasta. Ostatnio dołączyły: Bydgoszcz, Lublin i Częstochowa. 

Oczywiście istnieje też szereg mobilnych udogodnień dla osób autystycznych, takich jak bezpłatne aplikacje na smartfony. Wspierają one terapeutów i rodziców w terapii behawioralnej dzieci z autyzmem m.in. poprzez gry edukacyjne. Przykładem tego rodzaju rozwiązania może być aplikacja opracowana przez zespół pod kierunkiem dr inż. Agnieszki Landowskiej z Politechniki Gdańskiej we współpracy z gdańskim Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka, która wspomaga terapię dzieci ze spektrum.

Na koniec warto wspomnieć o możliwości zapisania się do Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu, utworzonego przez zespół badaczy i społeczników ze Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Ukryty Potencjał” oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17890 

Print Friendly, PDF & Email