Sopot: Jubileuszowe głosowanie w Budżecie Obywatelskim

Sopot: Jubileuszowe głosowanie w Budżecie Obywatelskim
Fot. pixabay.com

7 września rozpoczęło się głosowanie w dziesiątym, jubileuszowym Sopockim Budżecie Obywatelskim. Głosowanie potrwa do 21 września. Mieszkańcy zadecydują o wydaniu, podobnie jak w ubiegłych latach, 4 mln zł: 2 mln na zadania ogólnomiejskie i 2 mln na lokalne. Sopot, jak w latach ubiegłych, podzielono na 4 okręgi konsultacyjne.

Głosowanie możliwe jest on-line przez stronę Sopockiego Budżetu Obywatelskiego, w mobilnych punktach do głosowania, które będą pojawią się np. przy większych punktach handlowych, na Sopockim Rynku, na osiedlach, podczas pikników sąsiedzkich, na koncercie dla mieszkańców i miejskich wydarzeniach kulturalnych.

Głos będzie można zostawić również w specjalnej skrzynce, która dostępna będzie całodobowo przed urzędem miasta.

Nowością w tegorocznym głosowaniu jest to, że oprócz 5 głosów na liście projektów ogólnomiejskich można oddać głos na 5 projektów wszystkich 4 list lokalnych. Czyli głosujący może oddać swój głos w każdym okręgu, niekoniecznie tylko w tym, w którym mieszka.

Podobnie jak w zeszłym roku, oprócz głosu oddanego na dany projekt można go zaopiniować negatywnie. W przypadku, gdy głosy negatywne osiągną 50 procent głosów oddanych pozytywnie, o przeznaczeniu projektu do realizacji zdecyduje komisja rady miasta zajmująca się budżetem obywatelskim.

Zgłoszono w sumie 176 projektów, pozytywną weryfikację przeszły 103 projekty, które poddane będą głosowaniu. Niektóre projekty były bardzo podobne więc po ich połączeniu na kartach do głosowania znalazło się w sumie 99 projektów, z czego 37 ogólnomiejskich i 62 lokalne.

W czasie głosowania odbędą się pikniki sąsiedzkie oraz duży piknik ekologiczny na Sopockim Rynku. Będą one okazją do spotkań i rozmowy na temat zgłoszonych projektów, przekonywania głosujących do swoich pomysłów. W przypadku, gdy liczba zachorowań w Sopocie zdecyduje o zakwalifikowaniu gminy do strefy żółtej bądź czerwonej, pikniki zostaną automatycznie odwołane.

Źródło: sopot.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email