Rzecznik MZ: Skala zakażeń koronawirusem nie zwiększa się

Rzecznik MZ: Skala zakażeń koronawirusem nie zwiększa się
Fot. Pixabay

W tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba zachorowań na COVID-19 i zakażenia rosną – powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się z wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej.

Andrusiewicz przekazał na konferencji prasowej, że liczba nowych zakażeń stabilizuje się. – Nie ma szerokiej transmisji poziomej, jak mamy do czynienia w innych krajach europejskich, gdzie tak naprawdę nie ma poszczególnych ognisk, a zakażeń jest więcej. U nas ta liczba stałej transmisji ukształtowała się na poziomie mniej więcej od 300 do 400 przypadków. Kiedy pojawiają się ogniska, ta liczba rośnie – wskazał rzecznik.

Dodał, że „w tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba osób zakażonych i zakażenia rosną”. – Jeżeli przyjmiemy, że jeszcze 25 marca mieliśmy wskaźnik zakażeń na poziomie 2,6, czyli jedna osoba zakażała 2,6 innych osób, a dzisiaj mamy ten wskaźnik na poziomie 1,11 to nie możemy mówić o tym, że skala zakażeń rośnie – wyjaśnił rzecznik.

Podkreślił, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się z wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej, czy ostatnio w kopalniach.

Andrusiewicz poinformował, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 13 tys. testów. Przypomniał także, iż liczba laboratoriów diagnostycznych wzrosła do 100.

Rzecznik podkreślił, że w środę opublikowano rządowy projekt rozporządzenia dotyczący m.in. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach. Zakaz pracy w kilku miejscach ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19. – Listę pracowników pracujących przy osobach zakażonych każdorazowo tworzy dyrekcja placówki informując o tym pracownika i przekazując taką listę do NFZ i wojewody – powiedział Andrusiewicz.

Zwrócił uwagę, że w projekcie rozporządzenia znalazł się także zapis dotyczący tzw. „drive thru”. – Będzie tam zapis o tym, że inspektor nadzoru sanitarno-epidemiologicznego może zwolnić daną osobę z kwarantanny na czas przejazdu na badanie diagnostyczne pod kątem COVID-19 – wyjaśnił. Dodał, że do piątku można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia.

Karolina Kropiwiec (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email