Prawo: Przepisy i ciekawostki – wyposażenie roweru

Prawo: Przepisy i ciekawostki – wyposażenie roweru

Prezentujemy wakacyjny cykl materiałów dotyczących przepisów ruchu drogowego oraz różnego rodzaju szczegółów. Tym razem skupiamy się na wyposażeniu roweru i pewnych niuansach tegoż wyposażenia.

– Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone: z przodu w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – tak mówią przepisy podkreśla nadkom. Andrzej Śliwiński z Komisariatu Policji w Pasłęku. –  Z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, ponieważ trójkąt zarezerwowany jest dla przyczep, oraz w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Rower lub wózek rowerowy powinien mieć kierunkowskazy jeżeli jego konstrukcja uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie zmiany kierunku ruchu przez wyciągnięcie ręki.  

– W przepisach dotyczących świateł pozycyjnych nastąpiła zmiana – dodaje nadkom. Andrzej Śliwiński. – Można ich nie montować jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy, a więc nie jeździ w porze od zmierzchu do świtu. Światła pozycyjne po zmianach mogą też „mrugać”  wcześniej dotyczyło to tylko światła tylnego.

Światła te, oraz odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu, przy dobrej przejrzystości powietrza, powinny być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów. Ponadto rower musi posiadać co najmniej jeden sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

  KMP Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14262

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.