Poznań: Na ponad 700 wymazów pobranych w punkcie drive-thru wykryto jeden przypadek koronawirusa

Poznań: Na ponad 700 wymazów pobranych w punkcie drive-thru wykryto jeden przypadek koronawirusa

Na 745 osób, które skorzystały z punktu pobierania wymazów do badania na obecność SARS-CoV-2 w Poznaniu, wykryto jeden przypadek zakażenia koronawirusem – poinformował w środę poznański magistrat.

Mobilny punkt poboru wymazów do badań na obecność koronawirusa działał w Poznaniu przez trzy dni, od 8 do 10 czerwca. Dziennie z możliwości badania korzystało ponad 200 mieszkańców.

– Do poznańskiego sanepidu spłynęła już większość wyników, do tej pory tylko jeden z nich okazał się pozytywny – pochodził od osoby, która już wcześniej, przed wymazem, przebywała w izolacji – podano w komunikacie.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Witold Draber ocenił, że to dobry wynik.

– Oznacza, że sytuacja w stolicy Wielkopolski i w powiecie poznańskim jest pod kontrolą i jest skutecznie monitorowana przez służby sanitarne PSSE. Cały czas jednak należy przestrzegać zasad higieny i stosować się do wytycznych sanitarnych – podkreślił.

Według środowych danych sanepidu w Poznaniu obecnie 21 osób jest zakażonych koronawirusem, a w powiecie poznańskim kolejnych 9.

– Wśród zakażonych mieszkańców miasta 17 przebywa we własnych domach, a cztery osoby leczone są w szpitalu. Hospitalizowanych jest też czworo mieszkańców powiatu, a kolejne pięć osób spod Poznania przebywa w izolacji domowej – poinformował magistrat.

W woj. wielkopolskim mobilne centra pobrań wymazów do badań na obecność koronawirusa uruchomiono do tej pory w: Krotoszynie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Rawiczu, Pleszewie, Gnieźnie, Ostrzeszowie, Poznaniu i w Pile. W Kępnie, na południu regionu, punkt drive-thru działał dwukrotnie. W poniedziałek mobilne centrum pobrań zostanie uruchomione w Lesznie.

– Poznański punkt był dziewiątym tego typu miejscem pobierania wymazów, jakie stanęło w województwie. We wcześniejszych ośmiu lokalizacjach wykonano prawie 7 tys. testów. Wyniki 453 z nich okazały się dodatnie – podano w komunikacie.

Do tej pory w Wielkopolsce zanotowano 2 420 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 166 osób zmarło, a 1 605 wyzdrowiało.

Szymon Kiepel
Fot. poznan.pl