Ostrzegamy: Oszuści liczą na dobry start

Ostrzegamy: Oszuści liczą na dobry start

Nowy program gwarantujący rodzicom wsparcie na szkolną wyprawkę może stać się dla oszustów okazją do wyłudzeń, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sposób dostarczania informacji o przyznaniu środków. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

„Dobry start” to program, dzięki któremu każdemu uczniowi do 20 r. ż., a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 r. ż. (z wyłączeniem przedszkolaków i dzieci uczęszczających do tzw. „zerówki”) rozpoczynającemu rok szkolny przysługuje 300 zł na wyprawkę.

– Jako że procedury ograniczyliśmy do absolutnego minimum, świadczenie dobry start jest na wyciągnięcie ręki. Wniosek złożymy online od początku lipca, a świadczenie będzie przyznawane bez wydawania decyzji administracyjnej – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Jednostki realizujące program o decyzji będą informowały drogą tradycyjną jedynie w przypadku odmowy (lub w sprawach nienależnie pobranych świadczeń)  – o przyznaniu świadczenia gmina lub powiat powiadomi rodziców e–mailem. Taka sytuacja stwarza pole do popisu dla oszustów, dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apeluje o ostrożność.

Na co uważać?

Decyzja o przyznaniu świadczenia zostanie nadesłana na podany we wniosku adres e–mail (istnieje również możliwość uzyskania informacji osobiście). Na skrzynkę pocztową możemy jednak otrzymać wiadomość od oszustów podszywających się pod instytucję gminną lub powiatową.

Należy pamiętać, że oficjalny e–mail z decyzją administracyjną ma charakter czysto informacyjny. Nie znajdzie się w nim prośba o podanie numeru konta, na które mają trafić środki z programu – te informacje podawane są we wniosku. W przypadku otrzymania wiadomości zachęcającej do kliknięcia w link należy zignorować tę prośbę. Zachowanie czujności może uchronić nas przed wyłudzeniem lub zainfekowaniem urządzeń elektronicznych wirusami.

Źródło: mpips.gov.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18347 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.