Ojej, dziś piątek trzynastego...

Ojej, dziś piątek trzynastego...
Fot. Adminstrator

Dziś jest piątek i to w dodatku trzynastego. Wiele osób wierzy, że jest to wybitnie pechowa data. Ale dlaczego? Ludzkie „bajanie”, w którym więcej mądrości niż mogło by się wydawać, przestrzega przed taką zbitką dnia tygodnia i miesiąca. Co bardziej przesądni starają się tego dnia nie wychodzić z domu, a nawet nie załatwiać ważniejszych spraw.

Skąd w takim razie bierze się wiara w przynoszący pecha piątek trzynastego?

Cyfra 13 oznacza brak równowagi w kosmosie. Mamy 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, a 13 tworzy dysharmonię. Według jednej z teorii przesąd ten pochodzi ze starożytnej Babilonii. Wybierano tam bowiem trzynastu ludzi, którzy uosabiali najważniejszych bogów. Jednego z nich trzymano w samotności, z dala od pozostałych, a po ceremonii uroczyście uśmiercano. Źródeł lęku przed piątkiem trzynastego część specjalistów upatruje też w Biblii: podczas ostatniej wieczerzy biesiadowało trzynaście osób, łącznie z Jezusem, trzynastą osobą był Judasz Iskariota. Jednak najczęściej podawaną genezą tego przesądu jest upadek Zakonu Templariuszy. Wszystkich zakonników aresztowano 13 października 1307 roku. Później większość z nich spalono na stosie – podobno również w piątek trzynastego. Jeszcze wcześniej Słowianie obawiali się pecha we środy i to te, w których zobaczyli kobietę z pustymi wiadrami albo zakonnicę.

Triskaidekafobia, czyli właśnie lęk przed ”13” panuje nie tylko u nas
Oprócz Polaków, ten dzień za pechowy uważają Estończycy, Finowie, Niemcy i Austriacy, Skandynawowie, Czesi, Słoweńcy, Bułgarzy, Łotysze, Islandczycy, Belgowie oraz Irlandczycy i mieszkańcy Filipin. Nie jesteśmy więc osamotnieni w tym uważanym za zaściankowy przesądzie.

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii większa ostrożność zalecana jest, owszem – 13, ale we wtorek. We Włoszech natomiast pechowcy drżą w piątek 17.

W początkach ery komputeryzacji i niemowlęctwie Internetu twórcy wirusów komputerowych przejawiali wyjątkową słabość do tej ”czarnej daty”. Z tego też powodu niektórzy użytkownicy komputerów woleli w piątki trzynastego nie uruchamiać komputerów. W hotelach nie oznacza się trzynastych pięter i trzynastych numerów pokoi.

Swojego czasu w Polsce złą sławą cieszyła się sprawa otwarcia krypty Jagiellończyka. W 1973 r. zespół naukowców, za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego, Karola Wojtyły, otworzył na Wawelu grobowiec króla Kazimierza Jagiellończyka. Grobowiec otwarto w piątek, 13 kwietnia. Po roku zmarł pierwszy z naukowców, którzy otworzyli kryptę.

Dla osób cierpiących na „paraskewidekatriafobię” mamy bardzo przydatną informację. Trzynasty dzień miesiąca w tym roku zbiega się z piątkiem „tylko” lub „aż” trzy razy. Najbliższy taki dzień 15 marca.
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3324

Print Friendly, PDF & Email