Od stycznia 2011 większe ulgi komunikacyjne dla niewidomych i studentów

Od stycznia 2011 większe ulgi komunikacyjne dla niewidomych i studentów
Fot. Adminstrator

13 grudnia br. Prezydent RP, Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Tzw. ustawa okołobudżetowa wprowadza od nowego roku wyższe ulgi na przejazdy pociągami i autobusami dla osób niewidomych i studentów.

Większe ulgi dla niewidomych
Ustawa okołobudżetowa wprowadza nowe, wyższe ulgi na przejazdy komunikacją autobusową oraz kolejową dla osób niewidomych. Od pierwszego stycznia 2011 roku osobom niewidomym niezdolnym do samodzielnej egzystencji na  podstawie  biletów  jednorazowych lub miesięcznych  imiennych przysługiwać będzie 93%  ulgi a pozostałym osobom niepełnosprawnym niezdolnym do samodzielnej egzystencji 49% ulgi, na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji  zwykłej.

Z kolei niewidomy niezdolny do samodzielnej egzystencji chcący podróżować  środkami publicznego  transportu zbiorowego kolejowego w pociągach  innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji  innej  niż  zwykła, na podstawie  biletów  jednorazowych  lub imiennych miesięcznych uprawniony będzie do przejazdów z ulgą 51%.

Studenci z większą ulgą na przejazdy
Nie tylko niepełnosprawni od stycznia będą mogli cieszyć się większymi ulgami na przejazdy. Także studenci, po kilku latach walk o przywrócenie większych ulg, będą mogli taniej podróżować. Ustawa okołobudżetowa stanowi, że na podstawie  biletów jednorazowych studenci do ukończenia 26 roku życia uprawnieni są do 51% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Z kolei 51% ulga dla studentów na przejazdy koleją na podstawie biletów imiennych miesięcznych obowiązywać będzie jedynie w pociągach osobowych i pospiesznych.

51% ulga obowiązywać będzie również przy przejazdach  środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej jedynie na podstawie biletów imiennych miesięcznych. Pozostałe ulgi na jednorazowe przejazdy komunikacja autobusową zależne są od przewoźnika.

Dzieci i młodzież szkolna do ukończenia obowiązkowego toku nauki od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego  rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia  gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej – publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, uprawnieni są na podstawie biletów miesięcznych imiennych w komunikacji autobusowej zwykłej i pospiesznej do przejazdów z 49 % ulgą.    Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6321

Print Friendly, PDF & Email