Niedzielski dla „DGP”: Epidemia ustabilizowała się, ale to nie jest jej koniec

Niedzielski dla „DGP”: Epidemia ustabilizowała się, ale to nie jest jej koniec
Fot. MRPiPS / arch.

Obecnie epidemia COVID-19 w naszym kraju ustabilizowała się. Efekty przynoszą regionalne obostrzenia. Robimy też bardziej celowane testy – powiedział w opublikowanym w poniedziałek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wywiadzie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany przez „DGP” czy liczba dziennych przypadków zakażeń wirusem COVID-19 radykalnie spadła, a pandemia się kończy stwierdził, że „z pewnością nie”. Zaznaczył natomiast, że obecnie epidemia COVID-19 w Polsce „ustabilizowała się”, a efekty przynoszą regionalne obostrzenia. – Robimy też bardziej celowane testy – wykonujemy głównie u osób objawowych, stąd jest ich trochę mniej – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ministerstwo zwolniło z obowiązku testowania osoby kończące kwarantannę i izolację, jednak zmniejszenie zakresu testowania nie jest po to, by wykrywać mniejszą liczbę zakażeń, tylko po to, by zrobić miejsce na badanie pacjentów kierowanych przez lekarzy rodzinnych. – Chociaż nawet przy 23 tys. testach dziennie mieliśmy ostatnio tylko 400 zakażonych. To rzeczywiście oznacza, że maleje wskaźnik pozytywnych wyników – jest więcej podejrzeń, które się nie potwierdzają. Wszystko zależy od tego, jak zakażają dzieci – wyjaśnił minister zdrowia.

Dodał, że zespół powołany do konsultowania przebiegu pandemii wskazuje, że istotny jest procentowy udział zakażeń COVID-19 wśród osób małoletnich oraz, że jeżeli będzie się on kształtował na poziomie 30 proc. względem zakażalności dorosłych, przebieg epidemii będzie w miarę stabilny. – Jeśli będzie wyższy, będziemy mówić o rosnącej fali koronawirusa – wytłumaczył Niedzielski.

Dopytywany z kolei, czy to dlatego, że dzieci poszły do szkoły odpowiedział, że „nie ma tak i nie będzie, że wzrosty zaczną się od razu po otwarciu szkół”. Wskazał natomiast, że jeżeli będą, to będą odsunięte na początek października.

Zaprzeczył też informacji o planowanym zamknięciu szkół pod koniec września. – Taki scenariusz nie jest w ogóle brany pod uwagę – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył też, że trwają prace nad zwiększeniem bazy punktów drive-thru, do których wkrótce lekarze rodzinni będą kierować większą grupę pacjentów. Będą one też pracowały dłużej. – Przygotowujemy izolatki z respiratorami w każdym szpitalu powiatowym. Chcemy być gotowi na ewentualną drugą falę czy też wzrosty pierwszej fali – jak kto woli. Oczywiście, o ile ta druga fala nastąpi. Nie ulega jednak wątpliwości, że przebieg epidemii w najbliższych miesiącach będzie całkowicie inny od tego, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory: głównie ze względu na jesienne infekcje – wyjaśnił Niedzielski.

Jednocześnie zaznaczył, że największym wyzwaniem będzie to, że do COVID-19 dołączą inne choroby. – Chcemy odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe tak, by pacjenci z infekcjami trafiali do przychodni, a nie od razu do szpitala. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że nagle 100 czy 200 tys. chorych dziennie – bo tyle zwykle mamy wizyt w przychodniach w okresie jesienno-zimowym – przekierować na SOR. To nawet fizycznie jest niemożliwe i to nie tylko w naszym kraju. Z tego względu zaproponowaliśmy cały pakiet działań, zmieniliśmy strategię walki z wirusem – powiedział Niedzielski.

Pytany na czym ona polega stwierdził, że dopuszczono lekarzy rodzinnych do zlecania testów na koronawirusa. Poza tym zrekonstruowano sieć szpitali zakaźnych, przyjmujących pacjentów z COVID-19. – Teraz mamy trzy poziomy szpitali obsługujących zakażonych pacjentów: na samym dole szpitale powiatowe, następnie szpitale z oddziałami zakaźnymi i w końcu szpitale wielospecjalistyczne. Zmieniliśmy strategię testowania – sprawdzamy teraz przede wszystkich pacjentów objawowych. To są trzy najważniejsze elementy – mówił w wywiadzie dla „DGP” minister zdrowia.

Adam Niedzielski odniósł się także do kwestii szczepionki na COVID-19. W jego ocenie w tej sprawie jest sporo śmiałych deklaracji, że pojawi się już w grudniu. – Moim zdaniem optymistycznie zakładając, stanie się to najwcześniej na wiosnę. Do tego pojawiły się informacje o problemach z badaniami klinicznymi szczepionki. Więc powtórzę – musimy się nauczyć żyć z wirusem – stwierdził Niedzielski.

Minister zdrowia pytany był również czy będą ograniczenia wesel. Jego zdaniem w tej kwestii 150 osób obecnych na weselu „nie jest liczbą racjonalną”. – Obecnie rozważamy, czy zmniejszyć limit gości do 50 czy 75. Każdego tygodnia mamy zakażenia z wesel. Średnio ok. 10 proc. wyników z naszych raportów to właśnie efekt zakażeń na weselach – zaznaczył Niedzielski.

Fot. MRPiPS
Print Friendly, PDF & Email