Joanici w Malborku

Joanici w Malborku
Fot. Adminstrator

Obrona wiary i służba ubogim od XI w.
  Zakon Joannitów jest najstarszym zakonem rycerskim wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w połowie XI w. utworzyła szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Jerozolimy. Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych stała się nieprzerwanie obszarem działania Zakonu również dzisiaj. Dewizą Zakonu stało się ”Obrona Wiary i Służba Ubogim”. Kawalerowie i Damy Zakonu w pełni realizują tę dewizę poprzez pracę charytatywną w płaszczyźnie humanitarnej, medycznej oraz innych działań społecznych. Działalność ta prowadzona jest w 110 krajach. W Europie działają w Austrii, Finlandii, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech i od kilku lat także w naszym kraju.

Joanici w Malborku
W Polsce działa 21 Stacji Joannitów, w Malborku na ulicy Słowackiego 74 znajduje się jedna z nich. Powstała w czerwcu 1998 roku dzięki zgodnej współpracy inicjatora, pana Jerzego Fryca, burmistrza Malborka oraz dyrekcji MOPS-u.
Pan Jerzy Fryc jest przewodniczącym Mniejszości Niemieckiej w Malborku oddanym całym sercem działalności na rzecz mieszkańców naszego miasta. Zadbał o pozyskanie darczyńców, członków Zakonu z Niemiec. Zakon zobowiązał się też wyposażyć Stację, dał samochód. Osiem razy w roku dostarcza leki, sprzęt rehabilitacyjny o wartości 25 tysięcy euro rocznie. Miasto dało pomieszczenie i pokrywa koszty zatrudnienia sióstr oraz eksploatacji samochodu. MOPS zatrudnił panią Alicję Osińską i Wiesławę Dolatta oraz wyodrębnił ze swoich zasobów jedno pomieszczenie na Stację.

Co ubodzy i chorzy malborszczanie zyskali dzięki Joannitom?
Oto liczby, które mówią same za siebie.
W 2005 roku mieszkańcy naszego miasta otrzymali pomoc o łącznej wartości 1 690 016 zł.
Do mieszkańców gminy Malbork trafiło 84 162,50  zł.
Wydano 23 000 opakowań leków.
Potrzebujący otrzymali 2 650 sztuk materiałów typu: pieluchy jednorazowe, bandaże, oprawki do okularów, itp.
Niepełnosprawni otrzymali 200 sztuk sprzętu rehabilitacyjnego.
Stację odwiedzono 9 845 razy.
Siostry złożyły 633 wizyty domowe i przejechały 7 000 km.
Przed świętami najbiedniejsi otrzymali 120 paczek.
5 Rodzin z minimum pięciorgiem dzieci otrzymują 1 raz w miesiącu paczkę żywnościową.
Stowarzyszenie Miś otrzymało 6 000 zł. na kolonie letnie dzieci niepełnosprawnych.
Chłodziarko-zamrażarka, zmywarka i kuchenka mikrofalowa trafiły do pracowni gospodarstwa domowego przy MDK Ratusz.

Nie opłacany lecz doceniony
   Warto tu jeszcze dodać, że pan Jerzy Fryc za swoją wspaniałą pracę nie otrzymuje ani złotówki! Nie można jednak powiedzieć, że jest niedoceniony, bo ma moją i wszystkich, którzy otrzymali jakąkolwiek pomoc, dozgonną wdzięczność! Przez władze Malborka został wyróżniony w 2004 roku tytułem ”Zasłużony dla miasta Malborka”. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w 2005 roku odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

Święto 2 lipca
   W pierwszą niedzielę lipca Joannici mają swoje święto, więc pamiętajmy o nich szczególnie wtedy, 2 lipca. Będę się pewnie powtarzać, ale jestem wdzięczna, my wszyscy jesteśmy wdzięczni i z serca dziękujemy! Drogi panie Jerzy jeszcze raz dziękujemy!
  Jolanta Pietrusiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1048

Print Friendly, PDF & Email