Jazzbląg Festiwal wielowątkowo

Jazzbląg Festiwal wielowątkowo

Festiwal Jazzbląg to nie tylko wielkie gwiazdy na scenie Galerii EL. Jazzbląg to także mniejsze – przeważnie darmowe imprezy: wystawa EL JAZZ w Krużganku Galerii EL, wystawa Jazz w Elblągu 1962-2012 w przestrzeni miejskiej, Jazz dla dzieci, koncerty dixie Fila Band oraz koncert VA Group w Klubie Mjazzga.

Festiwal Jazzbląg już trwa – w ubiegłą sobotę odbyły się w Elblągu koncerty Fila Band  a w najbliższą niedzielę, 15 lipca, czekają nas kolejne. Tym razem tradycyjny jazz dixieland będzie rozbrzmiewał na Mierzei Wiślanej: w Krynicy Morskiej w okolicach molo o godz. 12 oraz w Stegnie przy głównej plaży o godz. 15.

Także od przyszłego tygodnia na Starym Mieście będzie można prześledzić drogę jazzu w Elblągu: od EL Klubu Jazzu Tradycyjnego, Zaduszek Jazzowych przez Summer of Jazz & Blues po Jazzbląg  – dzięki wystawie Jazz w Elblągu, prezentowanej w przestrzeni miejskiej – na specjalnych stelażach w okolicy Ratusza Staromiejskiego.  Wystawa będzie dostępna do końca lipca.

18 lipca o godz. 18 w Krużganku Galerii EL odbędzie się wernisaż EL Jazz, poświęconej w całości EL Klubowi Jazzu Tradycyjnego, który w latach 60-tych był jednym z najprężniej działających w kraju. W malej piwniczce grały największe sławy sceny jazzowej: London City Stompers, The Atoms czy zespoły Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Komedy i Zbigniewa Namysłowskiego.  Na wystawie będzie można obejrzeć archiwalne fotografie z okresu największej popularności Klubu.

Publiczność Festiwalu Jazzbląg czeka prawdziwy maraton muzyczny. Każdy wytrawny miłośnik muzyki powinien zarezerwować sobie czas po  głównych  koncertach na jam session, które odbywać się będzie w Krużganku Galerii EL.
I tu kolejna niespodzianka – podczas jamów usłyszeć będzie można zaprzyjaźnionych z Elblągiem muzyków z Kaliningradu VA GROUP. Otwarty charakter imprezy i miłość do muzyki, jaką wykazuje każdy jazzman, pozwala na przypuszczenia, że  podczas wieczorów w Krużganku wystąpią również gwiazdy Festiwalu JAZZbląg. N jam sessions Galeria El zapraszam codziennie od 19 – 21 lipca do Krużganka Galerii EL, po koncertach, wstęp wolny.

Oprócz jam session muzycy z Rosji zagrają regularny koncert 22 lipca o godz. 20 w Klubie Muzycznym Mjazzga. Nie mamy wielu okazji, by w Elblągu posłuchać młodych jazzmanów zza naszej wschodniej granicy. Dokonania muzyków z „VA GROUP” świadczą o tym, że warto. Zespół tworzą doświadczeni muzycy, uczestnicy licznych festiwali i członkowie wielu projektów: Wiaczesław Andriejew (Vyacheslaw Andreev) – kontrabas, Artiom Szewcow (Artem Shevtsov) – saksofon, klarnet, flet , Jefim Rodkin (Efim Rodkin), Andriej Gorszkow (Andrey Gorshkov) – gitara, bas. Wiaczesław Chudiakow (Vyacheslav Khudiakov) – trąbka, Aleksandr Kozyriew (Aleksandr Kozyrev) – perkusja. Wstęp na koncert 10 zł.

Nie zapomniano także o najmłodszych melomanach – wszystkie dzieci Galeria El zaprasza w niedzielę, 22 lipca o godz. 15 pod Bramę Targową na widowisko Jazz dla dzieci, które poprowadzi Gosia Szmuda z zespołem. Jazz nie musi być trudny czy nudny – to główne przesłanie tego spektaklu, w którego program wchodzą utwory autorskie oraz znane, oryginalnie zaaranżowane ”przeboje” muzyki dziecięcej. W razie niesprzyjającej aury impreza przeniesie się w mury Galerii EL. Wstęp wolny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie http://jazzblag.galeria-el.pl
Organizatorzy: Prezydent Miasta Elbląga, Centrum Sztuki Galeria EL.

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Współpraca: Kreatywni.tv, Elbląski Oddział Abstrakcyjny, Centrum Handlowe Ogrody
Festiwal Jazzbląg odbywa się w ramach Coolturalnej Starówki.  Galeria EL Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8256

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.