Godzina W

Godzina W

   Dla uczczenia 63 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego elblążanie zebrali się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego , na Placu Konstytucji.
W Elblągu mieszka kilkudziesięciu powstańców. Jednym z nich jest Honorowy Obywatel Elbląga – ks. Mieczysław Józefczyk.
Powstanie Warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) było największym wystąpieniem zbrojnym przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jego głównym celem była próba ratowania suwerenności poprzez oddanie stolicy Polski we władanie legalnych władz państwowych, będących kontynuacją władz przedwojennych.
Powstanie trwało 63 dni, zginęło 10 tysięcy żołnierzy Państwa Podziemnego , w większości młodzieży oraz 120 do 200 tys. osób z ludności cywilnej. 7 tysięcy uznano za zaginionych. Warszawa została zrównana z ziemią, pozostała przy życiu ludność wysiedlona.
Powstanie, na które Armia Czerwona patrzyła z drugiego brzegu Wisły, pozwalając wykrwawić się Warszawie, przez kilkadziesiąt lat komuny było bagatelizowane, poddawano w wątpliwość jego sens, pamięć o nim miała zginąć. Nie zginęła – Powstanie stało  się jednym z tych najważniejszych wydarzeń, które budują tożsamość narodu.   TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1791