Elbląg: Zatańczyły przeciwko przemocy

Elbląg: Zatańczyły przeciwko przemocy

Kochasz – Nie Bij!, Wyłącz Przemoc – Włącz Myślenie!, Mniej Złości – Więcej Miłości! – takie hasła można było dostrzec podczas mającej miejsce, wczoraj 14 lutego w Elblągu w Centrum Tańca „Promyk”, międzynarodowej akcji antyprzemocowej „Nazywam się Miliard”. Statystyki są nieubłagane.

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji tylko w naszym regionie w ubiegłym roku, liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, wyniosła prawie 8 tys.

– Ta akcja ma dla osobisty wydźwięk. W przeszłości doświadczyłam przemocy od swojego pierwszego męża, który był alkoholikiem i znęcał się nade mną psychicznie. Znalazłam jednak w sobie siłę i rozwiodłam się. Wyszłam za mąż po raz raz drugi i jestem teraz szczęśliwa. W tym związku nie ma przemocy, jest tylko miłość – wyznała Pani Małgorzata, jedna z uczestniczek.

Protest w formie tańca odbywa się w 200 krajach na całym świecie i w ponad 70 miejscowościach w Polsce od 5 lat. Osią całego wydarzenia, niezmiennie jest specjalnie ułożona choreografia „Break the Chain”, co roku jednak akcja porusza inny temat związany z przemocą. W 2017 r. tematem przewodnim stał się problem przemocy kobiet na randce.

– Przemoc może dotknąć każdego z nas, dlatego należy o niej mówić głośno i się jej przeciwstawiać. Reagujmy, nie bądźmy obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda, kochajmy, zamiast krzywdzić. Cieszę się, że tak wiele kobiet zechciało wziąć udział w naszej akcji, niektóre przyjechały nawet z okolicznych, podelbląskich miejscowości. Uważam, że dopóki problem przemocy będzie istniał, tego typu akcje są bardzo potrzebne – podsumowała współorganizatorka wydarzenia, Jadwiga Król z Kongresu Kobiet.

https://www.youtube.com/watch?v=ieggDsEJEC4&feature=youtu.be

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15301 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.