Elbląg: Pod znakiem wspólnej zabawy oraz integracji

Elbląg: Pod znakiem wspólnej zabawy oraz integracji
Fot. Adminstrator

11 zespołów m.in. z Elbląga, Jegłownika, Kwietniewa, Tolkmicka i Gronowa Elbląskiego zaprezentowało się dziś, 26 sierpnia na placu katedralnym, w sercu elbląskiej starówki podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście, lecz organizatorzy mają nadzieję, że nie ostatnia.

Do wspólnej zabawy oraz integracji mieszkańców zachęcał zespół: „Lazurki” z ŚDS „Lazarus” z Elbląga, zespół „Traugutki” z ŚDS w Elblągu,zespół z ŚDS z Jegłownika i Kwietniewa, zespół „Zakrzewianki” ze Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo, zespół „Tolkmiczanki”, zespół „Gronowiacy” z Gronowa Elbląskiego oraz zespół „Szwagry” z WTZ przy ul. Beniowskiego z Elbląga. O dobry humor zadbały kabaret „Ale babki” z UTWiON w Elblągu oraz kabaret ze Stowarzyszenia „Fantazja”.

Oprócz występów na scenie podczas imprezy można była także zaczerpnąć fachowych informacji z zakresu rehabilitacji oraz pierwszej pomocy, zmierzyć poziom cukru i ciśnienia, spróbować smakowitych wypieków i pysznego bigosu oraz zakupić piękne rękodzielnicze wyroby. Te, specjalnie na tę okazję, przygotował ŚDS z Malborka. Placówka działa dopiero od marca br. i jest pierwszą tego typu w Malborku. Aktualnie przebywała w niej 30 osób.

– Budynek jest zbudowany od podstaw, jest przeszklony i przestronny, więc ma potencjał. Jaki kierunek będzie wiodący zobaczymy, bo dopiero się kształtujemy, ale dostrzegamy już pewne talenty wśród naszych podopiecznych – podkreśliła Katarzyna Pawlak, kierownik ŚDS w Malborku. Zapytana, co sądzi o imprezie odpowiedziała: – Świetna organizacja, doskonała lokalizacja i piekna pogoda. Bardzo nam się podoba.

Wiele zespołów ćwiczy i uczy się śpiewać lub grać na instrumentach przez cały rok. Takie imprezy to świetna okazja, aby zaprezentować swoje dotychczasowe umiejętności światu, a nie tylko czterem kątom w placówce.

– To dla tych ludzi forma rehabilitacji społecznej. Jako terapeuta  dostrzegam ogromną zmianę w członkach zespołu. Dzięki obyciu ze sceną i ludźmi, stają się bardziej odważni, pewniejsi siebie i bardziej otwarci – powiedział Paweł Gołębiewski, kierownik ŚDS „Lazarus” w Elblągu.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16302 

Print Friendly, PDF & Email