Kultura: Oswoić niepełnosprawność

Kultura: Oswoić niepełnosprawność
Fot. Adminstrator

Mały Festiwal Ty i Ja w Bydgoszczy jest wydarzeniem, które od kilku lat pokazuje dobrą stronę niepełnosprawnych. Filmowe projekcje, spotkania z artystami i dobra muzyka po raz kolejny stworzą przestrzeń dialogu społecznego, stając się okazją do spojrzenia na świat z innego punktu widzenia.

Organizowany przez Stowarzyszenie Bez Ograniczeń w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja (Koszalin) bydgoski Festiwal w tym roku odbędzie się po raz czwarty. Jego celem jest integracja społeczna oraz pokazanie, że niepełnosprawność nie zamyka okna na świat.

Na ekranie pojawią się historie wyjątkowych ludzi, a uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z artystami, którzy wygrali w walce z własnymi ograniczeniami. Taką osobą jest Małgorzata Waszkiewicz. Artystka maluje stopami, ponieważ z powodu dziecięcego porażenia mózgowego cierpi na niedowład kończyn. Jej wystawa odbędzie się podczas Festiwalu, a malarka opowie uczestnikom o swoim życiu i twórczości.

Na Gali Festiwalu publiczność pozna wyjątkowe filmy dotykające problematyki osób niepełnosprawnych. Na ekranie pojawią się:

– „Michał” (reż. Piotr Januszkiewicza) – film dokumentalny opowiadający o wewnętrznej przemianie niepełnosprawnego mężczyzny, który powraca do rodzinnego domu (projekcja z audiodeskrypcją)

– „Nasze marzenie (Our dream)” (reż. Paweł Mikołajczyk, Sylwia Pradelok – Świerc) – skłaniający do refleksji obraz, którego bohaterami są rodzice dzieci niepełnosprawnych

– „Wstawaj i walcz” (reż. Weronika Pliszka) – film o mężczyźnie, który po utracie rąk odnalazł sens życia w sporcie.

Gala Festiwalu odbędzie się 4 września w kinie HELIOS, miejscu przyjaznym osobom z niepełnosprawnością. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kształtowaniu społecznej świadomości na temat niepełnosprawności towarzyszyć będzie odbywająca się dwa dni później konferencja pt. „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu”, organizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy. Podczas spotkania, które upłynie pod hasłem „Życie można zacząć wiele razy”, zostanie poruszona tematyka dotycząca sposobów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, różnych form pomocy i możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

O szczegółach można przeczytać TUTAJ.

Źródło:

http://www.pfron.org.pl/

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16301 

Print Friendly, PDF & Email