Elbląg: Place zabaw zostaną dostosowane do niepełnosprawnych dzieci

Elbląg: Place zabaw zostaną dostosowane do niepełnosprawnych dzieci
Fot. Adminstrator

W Urzędzie Miejskim w Elblągu ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Wśród zwycięskich projektów, który otrzyma wsparcie finansowe na realizację znalazł się również ten, zakładający „Wzbogacenie istniejących placów zabaw w urządzenia integracyjne dostępne również dla osób niepełnosprawnych (Park Modrzewie, Park Kajki, Park Traugutta, Zieleniec przy ul. Mickiewicza)”.

Wspomniany wyżej projekt napisany przez Ilonę Nowacką uzyskał 333 głosy i zwyciężył w „Zadaniach Ogólnomiejskich”. Koszt jaki wnioskodawca przewidział na to zadanie zamyka się w kwocie 305 tys. złotych.

– Chcę dostawić do istniejących już placów zabaw urządzenia integracyjne, z których będą mogły korzystać jednocześnie dzieci zdrowe i z dysfunkcjami ruchu – tłumaczy Ilona Nowacka. – Aby włączyć dzieci niepełnosprawne do zabawy nie potrzeba oddzielnej lokalizacji. Nie trzeba ustanawiać ogrodzonej płotem enklawy, do której dziecko zdrowe nie może wejść „bo tam mogą bawić się tylko dzieci niepełnosprawne”. To tworzy sztuczne bariery społeczne, a my powinniśmy dążyć do ich likwidacji. Współistnienie urządzeń integracyjnych na ogólnodostępnych placach zabaw wspomaga edukację społeczną i uczy zabawy w grupie – dodaje autorka projektu.

We wniosku, w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej, wskazano 4 lokalizacje: Park Kajki, Park Modrzewie, Park Traugutta oraz zieleniec przy ul. Mickiewicza. Nie trzeba tu jakichś specjalnych wymagań, poza tym, aby było płasko, aby mogło tam wjechać dziecko na wózku.

– Wiele miast, wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym włącza w swoją filozofię rozwoju integrację, a powstające kolejno, dostępne dla wszystkich place zabaw, stają się wizytówką tej idei. Elbląg może dołączyć do ich szeregu. Włączenie dzieci niepełnosprawnych do zabawy, w miejscach dostępnych dla wszystkich, zmniejsza nierówności społeczne i sprawia że miasto staje się im bardziej przyjazne. Ucząc dzieci tolerancji, stwarza im optymalne warunki do rozwijania swoich umiejętności we własnym tempie – mówiła w rozmowie z nami Ilona Nowacka. Cały materiał poświęcony jej pomysłowi znaleźć można TUTAJ.  

  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14667

Print Friendly, PDF & Email