Elbląg: KARAN pomoże bardziej

Elbląg: KARAN pomoże bardziej
Fot. Adminstrator

Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” zostanie przebudowany. Większa dostępność lokalu ma przełożyć się na lepszą pomoc dla młodych osób zmagających się z uzależnieniami i ich rodzin.

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN zaistniało w Elblągu w 1995 roku. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” funkcjonuje od 2003 roku, a w jego ramach działa Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych oraz Ośrodek Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych. Elbląski oddział KARAN od lat z powodzeniem realizuje swoją misję: niesienie pomocy terapeutycznej i psychologicznej, socjalnej i moralnej osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej, a w szczególności osobom uzależnionym. Od przyszłego roku dzięki przebudowie zwiększą się możliwości działalności Ośrodka.

– Zadanie, do którego realizacji przystępujemy, jest jednym z kolejnych działań poprawy jakości usług i dostępności tych usług. Będzie to gruntowna modernizacja budynków, w których w tej chwili funkcjonuje KARAN. Złożyliśmy wniosek do regionalnego Programu Operacyjnego, dostaliśmy dofinansowanie. Całość zadania o kwota 3 667 697,32. Dofinansowanie to 2 609 858, 91, wkład własny wyniesie 1 157 838,41 – poinformował prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Zmiany w „Domu Zacheusza” obejmą przede wszystkim stworzenie nowych gabinetów do terapii oraz poprawę warunków bytowych wychowanków. Do tej pory mieszkali oni w pokojach 6– lub 8–osobowych, a do dyspozycji mieli jedną łazienkę. Po przebudowie pokoje będą 4–osobowe, zwiększy się liczba łazienek.

– Potrzeba rozwoju jest coraz większa. Istnieje duża konieczność podniesienia jakości wykonywanych usług, ale także poszerzenia działalności. Główny nacisk jest położony na działania w ramach poradni: tutaj przede wszystkim chcemy właściwie zagospodarować cały parter i umożliwić sobie podejmowanie działań finansowanych poza Narodowym Funduszem Zdrowia – tłumaczył ks. Edward Rysztowski, przewodniczący elbląskiego oddziału KARAN.

Rozszerzenie zakresu działalności jest istotne, ponieważ do ośrodka zgłaszają się rodzice z trudnościami wychowawczymi, które pojawiają się już we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Z danych statystycznych wynika, że jeszcze 15 lat temu w placówce przyjmowano od 200 do 250 pacjentów rocznie. Obecnie liczba ta oscyluje w okolicach tysiąca.

– Coraz więcej dzieci ma coraz więcej różnorakich zaburzeń, uwarunkowanych genetycznie, wychowawczo czy społecznie. Rokrocznie ponad tysiąc dzieci jest przyjmowanych przez specjalistów: psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów. Cały czas wydłuża się kolejka, czas oczekiwania wydaje się długi – to dwa miesiące, ale patrząc na adekwatne poradnie, najbliższe w Gdańsku i w Olsztynie, tam czas oczekiwania na przyjęcie i diagnozę jest jeszcze dłuższy – zauważył ksiądz.

Z pomocy ośrodka mogą skorzystać nie tylko młodzi ludzie, zmagający się z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych lub uzależnieniami behawioralnymi, ale również całe rodziny. Oprócz wspomnianych zmian w „Domu Zacheusza” powstanie sala do zajęć sensorycznych oraz specjalnie wyposażony gabinet, umożliwiający diagnostykę dzieci z podejrzeniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przy ośrodku zostanie wybudowany parking, a placówka powiększy się o pokoje dla osób, które potrzebują wsparcia w powrocie do życia bez nałogu.

– Przewidujemy cztery miejsca hostelowe. Mieszkańcy, którzy leczyli się w różnych miejscach Polski, czasem z różnych względów nie mają możliwości wrócić do domu. Taki pobyt, dalsze monitorowanie ich zachowamia, pomoc w odnalezieniu pracy – to jest potrzebne – wyjaśniał ks. Edward Rysztowski.

Lepsza dostępność lokalowa przełoży się także na wzrost liczby specjalistów pracujących w ośrodku: zatrudnienie znajdzie psychiatra, dwóch psychologów i dwóch terapeutów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ może skutkować skróceniem czasu oczekiwania na wizytę. Warto zaznaczyć, że Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza” to jedyny ośrodek stacjonarnego leczenia uzależnień dzieci i młodzieży w naszym województwie. Jego przebudową zajmie się elbląska firma Przemysłówka 03. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2019 roku. Na czas remontu ośrodek nie zawiesi działalności, mogą jednak pojawić się chwilowe trudności w jego funkcjonowaniu.

Fot. Facebook NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN „Dom Zacheusza”

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18362 

Print Friendly, PDF & Email