Elbląg: Budują Dom pod Cisem

Elbląg: Budują Dom pod Cisem
Fot. Adminstrator

Mieszkańcy Zawodzia mają na co czekać: w czerwcu przyszłego roku przy ul. Stawidłowej 3 powstanie Dom pod Cisem – miejsce aktywności społecznej, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na wsparcie, a przedmioty – na nowe życie.

Stowarzyszenie ESWIP od lat działa na rzecz mieszkańców: wspiera przedsiębiorczość i ekonomię społeczną, rozwój organizacji pozarządowych  oraz ich współpracę z organami administracji publicznej i środowiskiem biznesu, a także różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Stowarzyszenie zajmuje się również aktywizacją społeczno–zawodową elblążan.  Kolejnym realizowanym przez ESWIP przedsięwzięciem jest inwestycja przy ul. Stawidłowej 3. Tam dla mieszkańców Elbląga, a przede wszystkim Zawodzia, powstaje Dom pod Cisem.

Budynek przemysłowy usytuowany jest w strefie zabytkowej, ale ze względu na fatalny stan obiekt znajdujący się pod tym adresem wyburzono – teraz zostanie odtworzony. W nowym znajdzie się miejsce na stare: jedna ze ścian będzie stworzona z odzyskanych cegieł, a zabytkowy charakter budynku zostanie zachowany. Pracami zajmuje się firma Elzambud. Jak zapewnia Paweł Lemanowicz, kierownik budowy, ekipa niedługo przystąpi do budowania piętra; aktualnie kończą się prace konstrukcyjne parteru. Jeśli po drodze nie przytrafią się niespodziewane komplikacje, obiekt zostanie oddany w czerwcu przyszłego roku. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością: oprócz wind i podjazdów mają pojawić się w nim kontrastowe oznaczenia dla osób z dysfunkcją wzroku.

W „Domu pod Cisem” swoje miejsce znajdzie wielu mieszkańców Elbląga i okolic – obiekt będzie stanowił swojego rodzaju centrum skupiające elblążan i organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie ESWIP przewiduje trzy główne obszary działalności przy ul. Stawidłowej 3.

Sąsiedzkie spotkania

Pierwszym z nich jest kontynuacja istniejącej już inicjatywy: domu sąsiedzkiego. Z założenia ma on być miejscem otwartym, przyjaznym i sprzyjającym wspólnemu spędzaniu czasu, ale i realizacji różnych inicjatyw społecznych, akcji samopomocowych i twórczych działań mieszkańców.

– Dbamy o to, by dom sąsiedzki miał trzy elementy, związane z tym, czym w ogóle zajmuje się ESWIP. Po pierwsze, to miejsce, w którym wspieramy osoby indywidualne w wychodzeniu z trudnych sytuacji życiowych. Z drugiej strony pracujemy na rozwijanie postaw obywatelskich, społecznych, angażowania się w życie dzielnicy i zmieniania swojej własnej rzeczywistości. Po trzecie, jesteśmy trochę małym dzielnicowym domem kultury: realizujemy Letnie Warsztaty Artystyczne, zajęcia dla całych rodzin, spotkania koła gospodyń miejskich – to dokładnie będzie działo się w tym budynku – zapowiada Anna Łebek–Olbrycka ze Spółdzielni Socjalnej IDEA. – Na pewno chcemy wspólnymi silami, ze wsparciem specjalistów ESWIP–u, skoncentrować się na budowaniu potencjału obywatelskiego, decyzyjnego, takiego, który sprawi, że mieszkańcy jeszcze bardziej wezmą sprawy w swoje ręce i trochę zaczną walczyć o własną dzielnicę – dodaje.

Praca zamiast zasiłku

Następnym kluczowym obszarem działalności w „Domu pod Cisem” będzie Centrum Integracji Społecznej – kolejna odsłona projektu, w ramach którego osoby w trudnej sytuacji życiowej (długotrwale bezrobotne, wykluczone społecznie, osoby z niepełnosprawnościami) zyskają szansę na zatrudnienie.  Uczestnicy projektu mogą liczyć na indywidualne wsparcie specjalistów, m.in. doradców zawodowych, trenerów pracy i psychologów, którzy pomogą beneficjentom wybrać ścieżkę kariery zawodowej i wejść na rynek pracy.

W budynku przy Stawidłowej 3 będą funkcjonowały pracownie: gospodarcza, krawiecko–tapicerska, stolarska, biurowa i hotelarsko–gastronomiczna. W ich ramach uczestnicy projektów będą doskonalić swoje umiejętności i podnosić kompetencje pracownicze.

Nowe życie dla starych przedmiotów

– Poza wspomnianymi pracowniami będzie jeszcze pracownia pod nazwą „sklep społeczny”. To ważna, nowa inicjatywa, którą podpatrzyliśmy na Zachodzie. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest innowacyjna działalność, a Elbląg tego potrzebuje. To nadawanie drugiego życia sprzętom, rzeczom, które mogą być jeszcze wykorzystane. Tak powinniśmy normalnie funkcjonować jako mieszkańcy dbający o ochronę środowiska – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, kierując jednocześnie apel do mieszkańców.

Elblążanie mogą przekazywać na rzecz sklepu niepotrzebne im przedmioty, meble, sprzęt gospodarstwa domowego i inne obiekty, które zostaną odświeżone w pracowniach, a następnie sprzedane. Obsługą sklepu – zarówno stacjonarnego, jak i internetowego – zajmą się uczestnicy projektów, co będzie dla nich okazją do nabycia nowych umiejętności i integracji społecznej. Podobnie stanie się w przypadku hostelu, który powstanie na poddaszu „Domu pod Cisem”.

Pomóż wybudować dom

Zanim to nastąpi, potrzebna będzie pomoc mieszkańców. Stowarzyszeniu udało się zebrać pieniądze na odtworzenie budynku: większość środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Miejskiego w Elblągu. Aby „Dom pod Cisem” mógł działać, konieczne jest zebranie pieniędzy na zakup wyposażenia: mebli, narzędzi i innych niezbędnych przedmiotów. Przewidywany koszt to około 100 tys. złotych.

– Rozpoczynamy dzisiaj akcję fundraisingową – zbiórkę pieniędzy na zakup wyposażenia wszystkich pracowni. Nazwaliśmy tę akcję „Budujemy Dom pod Cisem”. Zapraszamy i prosimy mieszkańców Elbląga o to, żebyście państwo zechcieli trochę dołożyć się finansowo do wyposażenia tego budynku – apeluje prezes ESWIP–u.  – To jest wielki wysiłek finansowy dla naszego stowarzyszenia, budowa i adaptacja tego budynku, ale musimy to zrobić, żeby mieć narzędzie do sprawnego, dobrego, skutecznego działania na rzecz osób, którym jest w życiu trudniej – dodaje.

Sposobów na okazanie wsparcia dla inicjatywy jest wiele: można wpłacić darowiznę na specjalne konto, za pomocą systemu PayU bądź poprzez stronę zrzutka.pl, można zakupić cegiełkę w biurach stowarzyszenia, a nawet zrobić zakupy na zapas, czyli w przedsprzedaży zamówić nocleg w hostelu lub artykuły, które pojawią się w sklepie społecznym. Wszelkie informacje na temat możliwości pomocy znajdują się na stronie internetowej stowarzyszenia.

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18733 

Print Friendly, PDF & Email