Akcja „Znicz 2009”

Akcja „Znicz 2009”

W dniach od 30 października do 2 listopada elbląscy policjanci będą prowadzić działania pod nazwą ZNICZ 2008. Jak co roku będą one ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa na drogach w czasie wzmożonego ruchu.

W najbliższych dniach na drogach pojawi się więcej samochodów. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących elbląscy policjanci przygotowali kilka rad, których przestrzeganie może przyczynić się do bezpiecznego dotarcia do celu. Podstawowym jednak warunkiem jest zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi za kierownicą.

Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Warto zbadać stan opon czy oświetlenia. Należy sprawdzić stan hamulców, układu kierowniczego.

Bądźmy przed długą podróżą wypoczęci.

Pamiętajmy, że jesienna aura może być zdradliwa. Nad ranem pojawiają się mżawki, mgły, często pada deszcz. Może być ślisko na drogach! Uważajmy, szczególnie poza miastem na liście na drogach. Mokre są bardzo śliskie, co mogą wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy, więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Przez cały tydzień spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. W najniebezpieczniejszych punktach ustawiane będą fotoradary. Aby uniknąć przykrych konsekwencji – mandatu, warto ściągnąć nogę z gazu.

Przed podróżą sprawdźmy w Internecie, gdzie na trasie możemy napotkać utrudnienia w ruchu.
Informacje o remontach dróg, objazdach możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji dróg. Informacji przede wszystkim należy szukać na stronach internetowych właściwych zarządów dróg.

Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo dotyczy jazdy w korku.  

W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie jeździmy do pracy została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.

Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu siadają ”za kółko”. Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących.  

Przypominamy:

* Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
* Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Jak co roku, w miejscach gdzie będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego. Bezdyskusyjnie stosujmy się do ich poleceń.

Aby uniknąć korków, najpewniej korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Autobusy, specjalnymi trasami, dojeżdżają pod same bramy cmentarzy. Czyli tam gdzie nie dotrzemy prywatnym samochodem.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

PIESI

Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.

sierż. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu  KMP Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4454

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.