Aaapsik! Nowe szczepionki dla alergików

Aaapsik! Nowe szczepionki dla alergików
Fot. Adminstrator

Wiosna – dla jednych czas odradzania się przyrody po zimie, piękna zieleń otaczająca dookoła, dla innych koszmar pylenia się traw i wszelkich roślin. Podczas, gdy jedni wychodzą na spacery po parku, ciesząc się widokami i zapachami wiosny – drudzy walczą z katarem, uczuleniem czy łzawiącymi oczyma. Alergia, bo o niej mowa, niejednokrotnie bardzo utrudnia życie człowiekowi. Ostatnim czasy pojawiła się jednak szansa na odmianę losu uczulonych na pyłki traw – tzw. szczepionka rekombinowana.

Alergia problem milionów Polaków

Uczulenia stają się coraz bardziej powszechne i zaczyna na nie cierpieć coraz więcej ludzi. Według ostatnich badań prowadzonych przez Pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na grupie 22 tysięcy Polaków, ponad 40% badanych cierpi na alergię, 25% ma alergiczny nieżyt nosa, a u 10% zdiagnozowano astmę. Sytuację pogarsza fakt, że bardzo duży odsetek ludzi nie wie, że choruje. Tymczasem szybkie rozpoznanie choroby ma  najistotniejsze znaczenie dla terapii.

Alergia, co to takiego?

Alergia jest patologiczną, jakościowo zmienioną odpowiedzią tkanek na alergen (substancję uczulającą) polegającą na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem (ciałem obcym lub częściej substancją białkową wywołującą produkcję przeciwciał w organizmie) przez co doprowadzają do uwolnienia różnych substancji tzw.  mediatorów stanu zapalnego. Alergia może objawiać się na dwojaki sposób: łagodnie, w postaci kataru czy łzawienia, a także po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Rewolucja w szczepionkach

Lekarze z zespołu prof. Marka Jutela z Akademii Medycznej we Wrocławiu opracowali nową szczepionkę dla uczulonych na pyłki traw. Pierwsze badania prowadzone przez naukowców dowiodły, że nowa metoda leczenia uczuleń, daje lepsze rezultaty niż stosowana dotychczas. Lek ma pojawić się na rynku już w 2010 roku.

Rewolucyjność i innowacyjność preparatu opracowanego przez naukowców z Akademii Medycznej we Wrocławiu, polega na tym, że znajduje się w nim tylko ten alergen, który wywołuje reakcje uczuleniową u danej osoby. Szczepionka rekombinowana, bo tak nazywa się ten preparat, będzie dostosowana do każdego pacjenta indywidualnie, tak aby szczepionka zawierała tylko ten alergen, na który chory jest uczulony.

Szczepionka rekombinowana

Dotąd chorym na tzw. pyłkowicę  podawano szczepionki zawierające naturalny ekstrat pyłku w którym była mieszanina różnych alergenów, nawet tych, które nie uczulały pacjenta.

Rekombinowana szczepionka powstała, w dużej mierze, dzięki znajomości większości genów substancji, które mają działania uczulające. Chcąc otrzymać taką szczepionkę, gen wybranego białka wprowadza się do drożdży, tam powstaje preparat zawierający wyłącznie cząsteczki białka alergenowego, które następnie wykorzystywane są w szczepionce.

Nowa szczepionka jest swoistym światełkiem w tunelu dla osób uczulonych na kilka alergenów naraz. Obecnymi metodami nie można odczulić pacjenta uczulonego przykładowo na sierść kota, pyłki traw i kurz, ponieważ uniwersalna szczepionka przeciw wszystkiemu nie istnieje.  Podawanie kilku ekstratów naraz rzadko przynosi oczekiwane skutki, tymczasem odczulanie na każdą substancję z osobna, nie będzie takie trudne i może przynieść lepsze rezultaty.

Nowa szczepionka przechodzi kolejny etap badań. Naukowcy testują dwa sposoby podawania leku – doustny oraz w zastrzykach.  Nie jest także pewne, czy nowa szczepionka skróci czas odczulania. Lekarze pracujący nad nową szczepionką są dalecy od udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne: nowe preparaty mogą być skuteczniejsze od obecnych, jednakże immunoterapia wymaga podawania preparatu przez wiele lat, pomimo, że efekty pojawiają się już po kilku miesiącach, wszystko jednak zależy od układu odpornościowego pacjenta.


Źródło: „Wprost”, www.zdrowie.senior.pl
Zdjęcie: www.interia.pl
  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3711

Print Friendly, PDF & Email