Zdrowie: Dlaczego każdy powinien iść do okulisty

Zdrowie: Dlaczego każdy powinien iść do okulisty
Fot. Adminstrator

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2020 roku aż 70 proc. populacji świata będzie wymagało korekcji wad wzroku. Tymczasem ze statystyk wynika, że co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty! Lekarze od lat apelują, aby oczy badać co najmniej raz w roku. Do końca marca można to zrobić w ramach ogólnopolskiej akcji Wielkie Badanie Wzroku.

Najważniejszy ze zmysłów zdaje się być powszechnie zaniedbywany – o jego znaczeniu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczynamy gorzej widzieć. Tymczasem z każdą dekadą od oczu wymagamy coraz więcej. Wystarczy choćby spojrzeć na liczbę godzin spędzanych codziennie nad ekranami telefonów, komputerów i telewizorów, które emitują dużo niebieskiego światła, szkodliwego dla oczu.

Złudzenie optyczne

Specjaliści od lat apelują o regularne badania wzroku i wizyty u optyka lub optometrysty, które powinniśmy odbywać raz na 12 miesięcy. Co ważne – zalecenie dotyczy wszystkich, niezależnie od tego, czy widzą dobrze (lub wydaje im się, że widzą dobrze), czy też noszą już okulary. Wady wzroku potrafią się zmieniać, a nosząc wiele lat te same szkła, można wzrokowi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co więcej – często osoby przekonane, że widzą świetnie, dopiero w salonie optycznym przekonują się, że mogą widzieć lepiej – ostrzej i wyraźniej.

Trzeba pamiętać, że mniejszy komfort patrzenia to nie tylko niewyraźnie widziane kształty, ale również powód bólów głowy oraz zapalenia spojówek. Co więcej, niekorygowane wady wzroku mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji – szczególnie w czasie prowadzenia samochodu.

Co 5 minut ktoś traci wzrok

Regularne badanie – całość trwa kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt minut – to zresztą nie tylko sposób na polepszenie widzenia. Profilaktyka jest również najlepszą metodą na uniknięcie nieodwracalnych zmian wzroku. Szacuje się, że co pięć sekund jeden dorosły mieszkaniec kuli ziemskiej traci wzrok, a ponad 160 milionów ludzi na całym świecie jest niewidomych lub słabo widzących. Według statystyk, u co drugiej osoby po 65. roku życia rozwija się przynajmniej jedna choroba oczu, powodująca ślepotę. Aż 75 proc. przypadków utraty wzroku można jednak uniknąć poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii bądź środków zapobiegawczych.

Doskonałą okazją do odwiedzin specjalisty będzie trwająca właśnie w całym kraju druga edycja ogólnopolskiej akcji Wielkie Badanie Wzroku. Do końca marca w ponad 170 salonach Vision Express na wszystkich chętnych czekać będą eksperci, którzy nie tylko zbadają ostrość widzenia, ale również doradzą, jak dbać o wzrok. Więcej szczegółów znaleźć można na www.wielkiebadaniewzroku.pl.

  Sylwia Serafin Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15500 

Print Friendly, PDF & Email