Wychowanie do integracji - spotkanie w Światowidzie

W grudniu Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zakończył realizację projektu „Wychowanie do integracji. Kursy kwalifikacyjne z bibliotekoznawstwa i oligofrenopedagogiki”. Realizatorkami projektu były Marlena Derlukiewicz i Marlena Szwemińska.Z tej okazji 7 grudnia w CSE „Światowid” odbyło się spotkanie podsumowujące projekt połączone z debatą na temat udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym.

– Głównym celem projektu było uzyskanie przez 51 nauczycieli dodatkowych kwalifikacji. 25 z nich zdobyło uprawnienia do wykonywania pracy w bibliotece szkolnej, 26 – w charakterze nauczyciela wspomagającego – mówi Marlena Derlukiewicz, koordynator projektu. – W ramach projektu podjęłyśmy działania, których celem było przełamywanie stereotypom dotyczącym niepełnosprawności, propagowana była idea integracji, edukacji włączającej, równości szans oraz wykorzystania terapeutycznej roli książki w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach. Zorganizowałyśmy trzy konferencje, odbyło się 500 godzin wykładów i warsztatów. Uczestnicy kursów zrealizowali w swoich szkołach 50 projektów edukacyjnych, przeprowadzili również badania czytelnicze, zorganizowane zostały dwa wyjazdy edukacyjne do Warszawy i Łucznicy.

- Uczestnicy kursu z zakresu oligofrenopedagogiki, czyli pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną, pojechali w listopadzie do Łucznicy, małej miejscowości niedaleko Warszawy, do Ośrodka Szkoleniowego Stowarzyszenia „Akademia Łucznica”, gdzie uczestniczyli w zajęciach z arteterapii, warsztatach z filcowania i decoupage.

Spotkanie w „Światowidzie” oprócz podsumowania projektu, było również okazją do spotkania z osobami, które dotknęła niepełnosprawność, a które się jej nie poddały, osiągając w życiu zawodowym bardzo wiele. Udział w tej ciekawej debacie wzięli:

Marta Kowalczyk, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, historyk i autorka książek, Agnieszka Pietrzyk, dr filologii polskiej i powieściopisarka oraz Zbigniew Puchalski, prawnik i prezes Zarządu Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Agnieszka Pietrzyk straciła wzrok w piątej klasie szkoły podstawowej. Skończyła studia magisterskie, potem doktoranckie, po czym bez większych sukcesów poszukiwała pracy w Elblągu. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wykonuje telepracę, korzystając z Internetu, pisze artykuły do prasy lokalnej i ogólnopolskiej oraz powieści. W roku 2008 powstała jej pierwsza książka „Obejrzyj się królu”. Sukces odniósł wydany w 2011 roku kryminał pt. „Pałac tajemnic”. Trzeci kryminał czeka obecnie na wydawcę. Obecnie Autorka pracuje nad czwartym dziełem, którego akcja toczy się w Elblągu, w hotelu „Pod Lwem”. Odbywa się tam zjazd kolekcjonerów historycznych papierów wartościowych. W hotelu dochodzi do morderstwa jednego z kolekcjonerów, który zakupił historyczne papiery z zakładów Schichaua. Kto jest mordercą, okaże się wkrótce.

Marta Kowalczyk choruje na zanik mięśni, choroba zaczęła się w drugiej klasie szkoły średniej. Po maturze rozpoczęła naukę w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Po uzyskaniu tytułu doktora miała trudności ze znalezieniem pracy w naszym mieście. W końcu otrzymała pracę na uczelni w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu terapii zajęciowej i stanowi dla swoich studentów kompendium wiedzy na temat niepełnosprawności. Jest również autorką książek, najnowsze to poradniki: „Codziennik współczesnego seniora” i „Niezbędnik ojca”. Obecnie pracuje nad habilitacją, która poświęcona jest Brygidzie Szwedzkiej, średniowiecznej pisarce, teolog oraz założycielce Brygidek. Obie panie współpracują również z „Razem z Tobą”. Ostatni gościem był prezes ERKON Zbigniew Puchalski, który stracił wzrok około czterdziestego roku życia. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Człowiek bez barier”. Z wykształcenia prawnik. Gdy stracił wzrok, przez trzy lata pracował jako masażysta, ponieważ wcześniej zdobył dodatkowe kwalifikacje z tej dziedziny. Za radą kolegów wrócił do swego właściwego zawodu i podjął pracę jako radca prawny.

– Z czasem zacząłem też działać w organizacjach pozarządowych – mówił Zbigniew Puchalski. – Zostałem prezesem Zarządu Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Czasami, będąc w tramwaju, spotykam się z różnymi reakcjami ludzi na widok mojej osoby. Zdarza się, że ludzie do mnie mówią: „Jaki Pan biedny i nieszczęśliwy!”. Myślę sobie: „kurcze, ani ja biedny, ani nieszczęśliwy!”. Myślę, że ludźmi naprawdę niepełnosprawnymi są osoby niepełnosprawne intelektualnie, ponieważ, żeby funkcjonować, wymagają opieki ze strony innych. Ja zawsze ludziom powtarzam, że jestem chory tylko na oczy, a nie na głowę – śmieje się.

Szerzej o osobach niepełnosprawnych, którzy mimo przeciwności losu i ograniczeń jakie los rzuca im pod nogi, nie poddają się i realizują swoje marzenia i pasje napiszemy w przyszłym roku w nowym cyklu „Moja droga…”.

  Piotr Derlukiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8698

Print Friendly, PDF & Email