Wojewoda: Pandemia rozwija się też w Wielkopolsce, 3/4 hospitalizowanych to osoby niezaszczepione

Wojewoda: Pandemia rozwija się też w Wielkopolsce, 3/4 hospitalizowanych to osoby niezaszczepione
Fot. Pixabay

Pandemia nie odpuszcza również w Wielkopolsce; 3/4 hospitalizowanych to osoby niezaszczepione – powiedział w piątek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Dodał, że obecnie w regionie jest ponad 200 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz ok. 40 respiratorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o potwierdzeniu 925 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie wielkopolskim. W czwartek było to ponad 1300 nowych przypadków w regionie.

„Tydzień do tygodnia wzrosty są dość istotne, bo prawie dwukrotne. Tydzień temu mieliśmy 600-700 takich przypadków, wczoraj 1300 – widać, że pandemia nie odpuszcza i również w Wielkopolsce się rozwija” – podkreślił w piątek na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

„W ślad za zakażeniami, pozytywnymi wynikami testów, niestety idzie w górę również liczba hospitalizacji. Jeszcze 2-3 tygodnie temu dzienne hospitalizacje oscylowały w granicach 25-35 dziennie – teraz oscylują one w granicach 70-80, nawet 85 hospitalizacji dziennie, tak że trzeba niestety również przyznać, że Wielkopolsce pandemia się rozwija i niestety również wpływa na to, że Wielkopolanie muszą trafiać w coraz większej liczbie do szpitali” – dodał.

Wojewoda podkreślił, że obecnie przytłaczająca większość osób wymagających hospitalizacji to osoby niezaszczepione przeciw COVID-19. Jak podał, to ok. 3/4 osób, które wymagają hospitalizacji.

„Obecnie mamy, na poziomie II, czyli tym podstawowym poziomie opieki zdrowotnej, 780 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego ok. 560 jest zajętych. Także dysponujemy ponad 200 łóżkami dla pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji w Wielkopolsce” – poinformował wojewoda.

Dodał, że w minioną środę o kolejny moduł – 28 łóżek – został rozszerzony szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wojewoda wskazał, że została już także podjęta decyzja, by kolejny moduł w szpitalu tymczasowym zaczął funkcjonować od niedzieli. „Ta baza łóżkowa będzie już wtedy wynosić ponad 100 łóżek” – powiedział.

„Oprócz zwiększenia obłożenia łóżek na poziomie II, obserwujemy też niestety taki trend, że zajmowanych jest coraz więcej łóżek respiratorowych. O ile jeszcze 2-3 tygodnie temu było dosłownie kilka, teraz niestety sięga to już ok. 40. W Wielkopolsce mamy ponad 80, blisko 90 (respiratorów), a niecała połowa jest na dziś zajęta” – podkreślił.

Wojewoda zachęcił w piątek do szczepień przeciw COVID-19. Jak mówił, „dostępność szczepionek w Wielkopolsce jest nieograniczona”. „Więc jeszcze raz zachęcam osoby, które się wahają, do tego aby się zaszczepić” – podkreślił.

Organizacją pracy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu zajmuje się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego dr hab. med. Szczepan Cofta powiedział w piątek, że obecnie szpital na MTP dysponuje łącznie 94 łóżkami, z czego 84 to łóżka internistyczno-pulmonologiczne, a 10 to łóżka respiratorowe.

„Staramy się żeby były na tyle krótkie pobyty pacjentów, żeby było zawsze kilka łóżek wolnych, tak jest też w tej chwili. Na szczęście oddział intensywnej terapii jest w połowie zajęty, są miejsca wolne. Trochę ku przestrodze chciałbym dopowiedzieć, że wszystkie osoby, które są na intensywnej terapii są to osoby niezaszczepione” – powiedział.

Dodał, że „na szczepienia nie jest za późno”. „2/3 osób w szpitalu tymczasowym to osoby niezaszczepione, tylko 1/3 to osoby zaszczepione. Pacjenci zaszczepieni wymagają mniej intensywnych form tlenoterapii, przebieg choroby u nich ma zupełnie inną twarz. Stąd ta mobilizacja (do szczepień) jest niezbędna, a niezrozumiała jest opieszałość w zakresie takiej naszej społecznej odpowiedzi” – wskazał.

Cofta podziękował w piątek całemu personelowi medycznemu szpitala za zaangażowanie w pracę. „Jest trochę zmęczenie kadry lekarskiej, ale próbujemy mobilizować. Ci, którzy do tej pory trafili, są to osoby bezwzględnie z poczuciem misji, z poczuciem dobrej woli współpracy, często pracujących ponad siły. Ale nie ukrywam, że będziemy musieli też poprosić, powołać jeszcze nieco lekarzy, tak żeby te moduły(zabezpieczyć) – mimo, że jesteśmy już prawie największym szpitalem tymczasowym w Polsce – to żeby te działania można było wzmocnić” – powiedział.

Cofta wyraził również wdzięczność za pomoc wszystkim wolontariuszom. Zaznaczył też, że pomoc w szpitalu tymczasowym zadeklarowali także strażacy. (PAP)

Anna Jowsa
ajw/ agz/
Print Friendly, PDF & Email