Wojewoda łódzki: Od 9 dni codzienne wzrosty liczby hospitalizacji osób z COVID-19

Wojewoda łódzki: Od 9 dni codzienne wzrosty liczby hospitalizacji osób z COVID-19
Fot. Anna Shvets / Pexels

W woj. łódzkim notujemy od dziewięciu dni codzienne wzrosty liczby hospitalizacji osób z COVID-19, dlatego na razie nie planujemy odmrażania miejsc covidowych w szpitalach – powiedział PAP w czwartek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

O decyzji przywrócenia w całym kraju ok. 5 tys. łóżek covidowych do systemu leczenia w innych zakresach poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Oczywiście, to, co mówi pan minister Niedzielski jest prawdą, ale musimy pamiętać, że w różnych regionach jest różna dynamika zachorowań. W woj. łódzkim, niestety, notujemy od dziewięciu dni codzienne wzrosty liczby hospitalizacji osób z COVID-19. Dziś przybyło 40 nowych pacjentów, wczoraj 70, przedwczoraj 60. Obecnie jesteśmy na poziomie ok. 1640 hospitalizacji covidowych, mimo że jeszcze niedawno mówiłem, iż sytuacja w naszym regionie się poprawia – powiedział PAP wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Urząd wojewódzki razem z Narodowym Funduszem Zdrowia kontroluje na bieżąco sytuację w szpitalach. Według Bocheńskiego, gotowa jest już lista szpitali, w których w pierwszej kolejności miejsca będą przekształcane z covidowych na zgodne z ich wcześniejszą działalnością. Na razie jednak sytuacja nie pozwala na podjęcie takich decyzji.

– Jeśli w ciągu najbliższego tygodnia nastąpi zatrzymanie zachorowań, to będziemy wdrażać te plany, dlatego że obecnie z powodu COVID-19 pewne świadczenia medyczne są ograniczone w woj. łódzkim. Mamy na przykład problemy z chirurgią naczyniową, bo w regionie nie ma zbyt wielu oddziałów, które mogą przeprowadzać operacje z tego zakresu. W tym momencie funkcjonują dwa, a potrzebne nam są trzy. Zabiegi ratujące życie, podobnie jak planowe, odbywają się, ale musimy być przygotowani m.in. na zakażenia wśród lekarzy, które mogłyby wyłączyć jeden z tych oddziałów. Dlatego łódzki szpital im. Pirogowa będzie jednym z pierwszych, gdzie przywrócimy normalne funkcjonowanie – wyjaśnił wojewoda.

W czwartek w Łódzkiem odnotowano 2 477 nowych zakażeń, w tym ponownych – 273. Na 10 tys. mieszkańców regionu przypada ok. 11 zakażonych. W ciągu ostatnie doby wykonano prawie 10 tys. testów, kwarantanną objętych jest 34,7 tys. osób. Zanotowano 11 zgonów, w tym 9 wyłącznie z powodu COVID-19. (PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Print Friendly, PDF & Email