Wernisaż: „Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej”

Wernisaż: „Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej”
Fot. nadesłane

W najbliższą środę, 13 września otworzymy nową wystawę pt. „Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej”. O godz. 17:00 odbędzie się wernisaż połączony z sesją naukową. Wystawa zaplanowana została w związku z obchodami Roku Mikołaja Kopernika, stanowiąc równocześnie kolejną z prezentacji wyselekcjonowanych zbiorów zabytkowych, tym razem kolekcji o tematyce astronomicznej.

– Korzystając z okazji trwających obchodów Roku Kopernikańskiego przybliżymy Państwu fragment zabytkowego księgozbioru Biblioteki Elbląskiej związany z rozwojem astronomii, czyli dziedziny, która przyniosła Kopernikowi splendor i nieprzemijającą sławę. W gablotach wystawienniczych oraz na posterach zaprezentowane zostaną ilustrowane książki naukowe, mapy nieba, czasopisma oraz inne źródła dokumentujące sposób, w jaki od XVI w. zmieniały się wyobrażenia człowieka o wszechświecie – zaprasza Piotr Nike z Działu Edukacji Kulturalnej Elkamera

Dzieje poznawania kosmosu można opowiedzieć na różne sposoby. Nie da się jednak tego zrobić bez książek, które ogłaszały przełomowe odkrycia, upowszechniały wiedzę o nich, były wyrazem fascynacji człowieka niebem gwiaździstym i teatrem zjawisk astronomicznych, niekiedy bardzo spektakularnych. Bogactwo zabytkowych zbiorów astronomicznych Biblioteki Elbląskiej pozwala naszkicować historię badań wszechświata od najdawniejszych czasów po wiek XIX. O historii tej mówią książki. Niektóre były tak popularne, że wydawano je aż 350 razy. Inne zyskały sławę dzięki przemawiającym do wyobraźni ilustracjom, a jeszcze inne poświadczają uprawianie astronomii w dawnym Elblągu. Ale zawsze, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wielką astronomią, czy z astronomią dla maluczkich, książki te dokumentują piękno kosmosu i jego tajemnice.

/fragment katalogu wystawy autorstwa prof. Jarosława Włodarczyka

Program:

godz. 17:00 Powitanie gości oraz prezentacja programu wydarzeń (sala „U św. Ducha”);

godz. 17:10 Sesja naukowa

dr Piotr Paluchowski – „Astrologia historyczna? Kilka wątków z druków kalendarzowych Prus Królewskich”

dr Marta Szada – „Diagramy, schematy, modele, czyli o potędze obrazu w nowożytnej książce naukowej”

Piotr Mazurowski – „Replika mechanicznego planetarium Endersch’a – krótka historia brawurowej rekonstrukcji XVIII-wiecznej pomocy naukowej”

godz. 18:00 Oprowadzenie po wystawie druków zabytkowych (Regioteka)

godz.18:30 Oprowadzanie po wystawie plenerowej (Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej)

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Print Friendly, PDF & Email