Węgry: Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia

Węgry: Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia
Fot. Pixabay

Rząd Węgier wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Muszą oni najpóźniej do 1 września przyjąć co najmniej pierwszą dawkę szczepionki. Dekret tej treści opublikowano w „Monitorze Węgierskim” w czwartek wieczorem.

Zgodnie z dekretem, placówki opieki zdrowotnej nie mogą zatrudniać pracownika służby zdrowia, który nie został zaszczepiony, a jeśli obecny pracownik odmówi szczepienia, będzie musiał zostać zwolniony. Wyjątkiem są tylko ci pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie o tym, że nie mogą być zaszczepieni.

Dekret obejmuje pracowników podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitali, pogotowia ratunkowego, farmakologii, w tym także pracowników prywatnej służby zdrowia. Dotyczy również lekarzy odwiedzających domy opieki.

Na liczących ponad 9,7 mln mieszkańców Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi pierwszą dawką ponad 5,6 mln osób, a obiema ponad 5,4 mln.

Naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller nie wykluczyła w środę czwartej fali epidemii koronawirusa na Węgrzech. Jak podkreśliła, choć liczba zakażeń nie jest wysoka, to stale rośnie. Według danych z czwartku w ciągu ostatniej doby wykryto 65 nowych infekcji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email