Niedzielski: Będzie weryfikacja doniesień o handlu certyfikatami szczepień, to skrajna nieodpowiedzialność

Niedzielski: Będzie weryfikacja doniesień o handlu certyfikatami szczepień, to skrajna nieodpowiedzialność
Fot. Pixabay

Zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikacje doniesień o handlu certyfikatami szczepień. To wyraz skrajnej nieodpowiedzialności, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność fałszowania dokumentacji medycznej – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany na piątkowej konferencji prasowej o zjawisko handlu certyfikatami szczepień i doniesienia, że w tym procederze mogą brać udział lekarze wprowadzający do systemu informację o zaszczepieniu mimo braku podania dawki szczepionki.

Niedzielski odpowiedział, że rozmawiał z prof. Andrzejem Matyją prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, który „pokazywał, że takie praktyki mogą mieć miejsce”. – Bo to nie były sygnały o konkretnych sytuacjach, tylko raczej o prawdopodobieństwie ich pojawienia się – zaznaczył.

– Razem z zarządem NFZ na razie analizujemy, gdzie mogą być te słabe punkty, czyli momenty, w których może dojść do takiego nadużycia, ale niezależnie od tego, że zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikację tych historii, to myślę, że jest to naprawdę wyraz skrajnej nieodpowiedzialności i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność takiego fałszowania dokumentacji medycznej – powiedział minister zdrowia. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email