We Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce klub parakolarski

We Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce klub parakolarski
Fot. Rafał Mikołajczyk

W ostatnich latach polscy parakolarze osiągają liczne sukcesy na najważniejszych sportowych imprezach globu. Jednym z nich jest Rafał Mikołajczyk – wrocławianin, który w 2016 roku zdobył tytuł mistrza świata w parakolarstwie szosowym. Teraz z inicjatywy założonej przez niego Fundacji Moc Pomocy w stolicy Dolnego Śląska powstał pierwszy w Polsce klub parakolarski ProRace Poland.

W 2021 roku Rafał Mikołajczyk został jednym z 30 Kreatywnych Wrocławia. Prezes Fundacji Moc Pomocy nie ukrywa, że stworzenie nowej drużyny to szansa na dalszy rozwój tej dyscypliny sportu w Polsce.

– Obecnie głównym problemem jest brak procedury pozyskiwania nowych zawodników do tej dyscypliny. Zawodnicy są wyławiani przypadkowo i stanowi to olbrzymie zagrożenie dla przyszłości parakolarstwa w Polsce. Już teraz, poza pięcioosobową grupą trenującą wyczynowo, nie ma żadnego punktu odniesienia dla nowych zawodników trenujących w Polsce z predyspozycjami na poziom światowy. Nie wynika to z liczby zawodników, tylko z ich braku. Co gorsze, jeśli obecny stan rzeczy będzie funkcjonował jak dotychczas, to jestem prawie przekonany, że od roku 2025 nie będzie sensu powoływania kadry narodowej – mówi Rafał Mikołajczyk.

Jak trenować, to z najlepszymi

Klub ProRace Poland powstał z inicjatywy Rafała Mikołajczyka oraz trenera Jakuba Pieniążka. Mikołajczyk to wieloletni reprezentant kadry narodowej, mistrz Europy oraz mistrz świata, a Jakub Pieniążek należy do światowej czołówki szkoleniowców. Kieruje ekipą Poland Paracycling, z którą zdobył dla Polski już trzy złote medale olimpijskie. Ponadto, patronem merytorycznym klubu został Rafał Wilk – wielokrotny mistrz olimpijski i utytułowany parakolarz.

– To pierwsze w Polsce miejsce, które będzie działało w oparciu o gotowe rozwiązania systemowe przeprowadzające zawodnika od wyłapania, przez kompleksowe kształtowanie jego kariery sportowej, aż po miejsce w reprezentacji naszego kraju w parakolarstwie. Na przestrzeni lat nasi zawodnicy zdobyli niesamowite doświadczenie. Właśnie teraz przełożymy je na kształtowanie nowych zawodników, którzy w niedalekiej przyszłości będą zdobywać medale dla Polski. Tworząc ProRace Poland, robimy wielki krok w rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Wierzę, że poprowadzimy naszych zawodników w igrzyskach paraolimpijskich w Los Angeles w roku 2028 – zaznacza Jakub Pieniążek.

Ambitne cele i poszukiwania sponsorów

Pierwszymi zawodnikami nowego klubu są Renata Kałuża, Hubert Komorowski, Bartłomiej Bertolin oraz Rafał Mikołajczyk – założyciel i prezes Fundacji Moc Pomocy.

– Kluczowa dla działania klubu jest tu współpraca z Fundacją Moc Pomocy, która wspiera i aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami. Jej zadaniem będzie wyszukiwanie potencjalnych talentów i wspieranie w procesie kariery sportowej. Cele postawione przed klubem są ambitne, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przewiduję, że roczny koszt działalności klubu będzie wynosił ok. 800 000 zł. Obecnie jesteśmy w trakcie poszukiwania potencjalnych Sponsorów oraz przy wsparciu Fundacji uruchamiamy zbiórkę środków – wskazuje Rafał Mikołajczyk.

Mateusz Lubański / wroclaw.pl
Print Friendly, PDF & Email