20 gdańskich par świętowało w Dworze Artusa długoletnie pożycie małżeńskie

20 gdańskich par świętowało w Dworze Artusa długoletnie pożycie małżeńskie
Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

W poniedziałek (25 kwietnia) w Dworze Artusa kolejne gdańskie pary odebrały z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz medale za długoletnie pożycie małżeńskie, listy gratulacyjne i bukiety wiosennych kwiatów. Do wspólnego świętowania jubileuszu zaproszono 20 par.

Choć pogoda za oknem w poniedziałek nie sprzyjała, zabytkowe wnętrza Dworu Artusa wypełniała radosna i pełna ciepła atmosfera – za sprawą uroczystości jubileuszowych par małżeńskich. Tego dnia szczególnie licznie świętowali małżonkowie obchodzący pięćdziesięciolecie zalegalizowanego związku, czyli Złote Gody – tych szczęśliwych par było aż 16. Pozostali mogli się pochwalić imponującym jubileuszem pięćdziesięciopięcio- i sześćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego.

– Dziękuję, że razem z nami i waszymi bliskimi – dziećmi, wnukami, a niektórzy nawet prawnukami, tworzycie wspólnotę. Dziękuję za wasz wkład społeczny, ciężką pracę na rzecz rodziny, i przede wszystkim za miłość – powitała gości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Szczególnie teraz, w tych niespokojnych czasach, gdy u naszych przyjaciół trwa wojna, uświadamiamy sobie, jak ważny jest ten drugi człowiek u boku. Na pewno bywało różnie, ale takie jest życie. Gratuluję, cieszcie się sobą.

Małżonkowie celebrujący 50 lat razem otrzymali z rąk prezydent Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Pary świętujące 55-lecie i 60-lecie małżeństwa odebrały Medal Prezydenta Miasta Gdańska. Wszystkim odznaczonym wręczono bukiety kwiatów, listy gratulacyjne i drobne upominki.

– Związek trzeba pielęgnować, musi być też wzajemna miłość i należy spełniać marzenia tej drugiej osoby, wtedy się na pewno uda – mówi jedna z pań, która tego dnia świętowała z mężem 50. rocznicę małżeństwa.

Poznali się w pracy – ona pracowała w biurze, on na hali. Przychodził do niej pod byle pretekstem, żeby tylko móc ją zobaczyć i sobą zainteresować. Trochę ją musiał do siebie przekonywać, a niedługo później to on kazał na siebie czekać – poszedł do wojska. Poczekała, bo prawdziwa miłość zawsze poczeka. Tak to się między nimi zaczęło i do dzisiaj trwa.

– Wierzę, że tak miało być. Przetrwaliśmy tyle lat razem w szczęściu i zdrowiu, to najważniejsze. Życzę wszystkim, żeby mieli podobne doświadczenia. Ważne, żeby się nie bać, nie trwożyć, tak w związku, jak i w życiu, ale i nie mieć takiej pychy w sobie. Trzeba to życie brać, jak leci, i cieszyć się z każdego dnia.

Pary małżeńskie, które 25 kwietnia obchodziły jubileusz w Dworze Artusa :

60-lecie:

1. Irena Zalewska-Banach i Jerzy Banach

2. Irena i Brunon Cieroccy

3. Ewa i Łucjan Rogalewscy

55-lecie:

4. Anna i Włodzimierz Faleccy

50-lecie:

5. Barbara i Ryszard Bartoszewscy

6. Barbara Bigoś-Oniszczuk

7. Danuta i Bogumił Gniewkowscy

8. Anna i Krzysztof Jakubowscy

9. Teresa i Jan Kaczanowscy

10. Tamara i Czesław Kamińscy

11. Barbara i Lesław Kapeccy

12. Maria i Edward Koślakowie

13. Irena i Stanisław Koziełowie

14. Urszula i Edward Łabęccy

15. Maria i Henryk Martusewiczowie

16. Zofia i Henryk Piaseccy

17. Aleksandra i Ryszard Saganowscy

18. Agnieszka i Tadeusz Szatkowscy

19. Grażyna i Jan Szulcowie

20. Anna i Zdzisław Śliwkowie

Agata Olszewska / UM Gdańsk
Print Friendly, PDF & Email