Warszawa: Międzypokoleniowa Białołęka

Warszawa: Międzypokoleniowa Białołęka
Fot. cottonbro studio / Pexels

Klubokawiarnia, sala informatyczna, ogród społecznościowy i siłownia plenerowa – to tylko niektóre z przestrzeni, które znajdują się w nowo wybudowanym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce. Nowy obiekt przy ul. Ceramicznej będzie służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy, a w szczególności seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i dzieciom w wieku żłobkowym.

– Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się tutaj, w nowo otwartym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce. Wielokrotnie mówimy o tym, że Warszawa wyznacza trendy i jednym z przykładów jest współpraca z naszymi fenomenalnymi seniorami. Pierwsze takie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej powstało na Woli. Jesteśmy z niego bardzo dumni – dlatego, że widzimy, jak znacząco wpływa na aktywizację naszych seniorów i umożliwia kontakt z młodymi warszawiakami – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas wizyty w nowym CAM-ie. – Tu na Białołęce mamy nie tylko centrum aktywności, ale również żłobek dla 150 dzieci, salą gimnastyczną, komputerową, gdzie można rozwijać swoje umiejętności, mamy oczywiście również kawiarnię i stołówkę oraz specjalny salon fryzjerski – dodał prezydent.

Jak zaznacza Ratusz, Warszawa dba o seniorów i inwestuje w infrastrukturę, która zachęca ich do aktywnego trybu życia i tworzenia więzi międzypokoleniowych – stąd wziął się pomysł na Centra Aktywności Pokoleniowej.

Nowy CAM na Białołęce

– To miejsce niezwykłe, wymarzone, które dzisiaj nas zachwyca. To miejsce, które zrodziło się z ogromnych potrzeb, wokół których seniorki i seniorzy zgromadzili mieszkańców i mieszkanki Białołęki, radnych dzielnicy, zarząd dzielnicy, radnych miasta. To dla nas ogromna radość, bo ta potrzeba głośno wyrażana przez seniorki i seniorów, po prostu dzisiaj jest ich domem – mówiła wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska.

W nowo wybudowanym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce już niebawem będzie działać m.in. klubokawiarnia, salon fryzjerski, ogród społecznościowy, siłownia plenerowa, sale: informatyczna i do zajęć ruchowych. Będą się tu odbywać także różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, np. z języków obcych i artystyczne oraz wydarzenia kulturalne – koncerty i wystawy. Obecnie obiekt jest na etapie wyposażania.

– Cieszymy się, że idea Centrów Aktywności Międzypokoleniowej rozsiewa się po całej Warszawie. Zależy nam na tym, żeby aktywizować seniorów, żeby korzystali z życia społecznego, dzielili się swoim potencjałem, spotykali z rówieśnikami, ale i z młodszymi pokoleniami – mówiła Joanna Dolińska-Dobek, dyrektorka CAM-u.

Poza CAM-em przy ul. Ceramicznej będzie działał żłobek dla 150 dzieci oraz ośrodek wsparcia dziennego dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest w całości dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, a łączny koszt inwestycji to ponad 37 mln zł.

– Dotąd na Białołęce nie mieliśmy takiego miejsca jak CAM, które spełni potrzeby naszych lokalnych seniorów. To nie była prosta droga, ale udało nam się i mamy ten fantastyczny obiekt. Zachęcamy także inne dzielnice do tworzenia podobnych przestrzeni – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrz dzielnicy Białołęka.

Źródło: UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email