Warszawa: „Jemy! Nie marnujemy!”

Warszawa: „Jemy! Nie marnujemy!”
Fot. Pixabay

Spring rollsy z warzywami i sosem orzechowym, naleśniki z cytrynowo-miętowym serkiem, chałka z kremem i owocami. Fantastyczne przekąski przygotowali uczestnicy poniedziałkowych warsztatów „Wiem, co jem”. A wszystko – z produktów, które trudno byłoby sprzedać.

JedzeNIE marnuje

Warszawa od lat prowadzi kampanię na rzecz niemarnowania jedzenia. W niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Żywności, a w poniedziałek Federacja Polskich Banków Żywności zorganizowała warsztaty dla lokalnych koordynatorów inicjatyw lokalnych – aby w swoich społecznościach propagowali zdrowe odżywianie i niemarnowanie żywności.

– Aż trudno uwierzyć, jak pyszne rzeczy można przygotować z produktów, które wyglądają na tyle mało zachęcająco, że trudno byłoby je sprzedać. W tym roku na stołecznych targowiskach w ramach akcji „JedzeNIE marnuje” zebraliśmy ponad 15 ton warzyw. Organizacje pomagające potrzebującym przygotowują z nich tysiące posiłków tygodniowo. Bierzmy z nich przykład także w naszych domach, nie marnujmy jedzenia – apeluje dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w warszawskim Ratuszu Karolina Zdrodowska.

Miasto od lat tworzy miejsca takie jak: dzielnie, jadłodzielnie oraz miejsca aktywności lokalnej. Warszawianki i warszawiacy mogą tam oddawać niepotrzebne rzeczy i produkty, zabierać lub wypożyczać z nich to, czego potrzebują. To przestrzenie, które można współdzielić organizując i korzystając z różnych wydarzeń, czy warsztatów uczących np. jak naprawiać różne rzeczy. Rozwija się też portal Spółdzielnia, za pośrednictwem którego można bezpłatnie wypożyczyć np. meble do zorganizowania sąsiedzkiej wymiany lub garażówki.

Dzień Żywności

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest 16 października. Z tej okazji co roku Federacja Polskich Banków Żywności organizuje wydarzenie, tym roku wyjątkowo 17 października. Miasto Stołeczne Warszawa jest jednym z partnerów.

Poniedziałkowe spotkanie poświęcone było nie tylko tematyce żywności. Dyskusja toczyła się w obrębie szerokorozumianego obszaru niemarnowania, zaangażowania społeczności lokalnych i wpływu gospodarowania finansami oraz wykorzystania zasobów. Wystąpili w niej prof. Marek Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej, analityk Biura Informacji Kredytowej, Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny prowadzący znany blog Subiektywnie o finansach oraz specjalistka od zero waste Julia Wizowska prowadząca blog Na nowo śmieci.

Jak zbieramy żywność, a co marnujemy

Z raportu Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że 1,6 mln osób w Polsce żyje poniżej progu ubóstwa. Definiuje się go na poziomie 23 zł dziennie na osobę.

Banki Żywności pomagają 1,5 mln osób. Przekazują im darowizny, których zbierają co miesiąc między 2 a 3 tys. ton. Pozwoliło to na przygotowanie przez cały ubiegły rok 128 mln posiłków.

Problemem jest też inflacja, która bardzo mocno uderza w sektor spożywczy. Raport podaje, że w lipcu 2022 codzienne zakupy zdrożały o 18,6 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe (50 proc.), pieczywo (28 proc.), mięso (24 proc.). Natomiast ceny warzyw wprawdzie wzrosły, ale poniżej poziomu inflacji – o 7 proc.

80 proc. badanych przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat ograniczyło marnowanie żywności. Jednak nadal możemy w tej kwestii dużo poprawić. W 37 proc. domów marnuje się czasem pieczywo, w 30 proc. owoce, w 24 proc. warzywa, a w 16 proc. wędliny.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email