Uczniowie „czwórki” skandowali swoje prawa w 20. rocznicę podpisania Konwencji o Prawach Dziecka

Uczniowie „czwórki” skandowali swoje prawa w 20. rocznicę podpisania Konwencji o Prawach Dziecka
Fot. Adminstrator

Dwudziesta rocznica uchwalenia przez Zgromadzenia ONZ Konwencji o Prawach Dziecka była doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom ich praw. W Szkole Podstawowej Nr 4 w Elblągu, która aktywnie uczestniczy w projekcie UNICEF-u „Razem dla Praw Dziecka” pamiętano o tej rocznicy i z tej okazji, 20 listopada, klasa 3 c przygotowała specjalny apel, połączony z występem artystycznym. Pozostali uczniowie z klas wyższych, w ramach treningu praktycznego zajęć terapeutycznych programu „Mój wybór – moje życie” przygotowali transparenty z hasłami mówiącymi o prawach dziecka.

W dzień 20. rocznicy ratyfikacji Konwencji o Prawach Dziecka, uczniowie „czwórki” mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez swoich młodszych kolegów z klasy 3 c, pt. „Jak sroczka swe dzieci praw i obowiązków uczyła”. Tego dnia również odbył się apel, podczas którego uczniowie skandowali prawa dziecka. Kolorowym akcentem tej rocznicy były balony, na których widniały hasła z tekstu Konwencji. Tym samym uczniowie udowodnili, że są one im znane.

Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie – z wyjątkiem Somalii i USA – ją ratyfikowały.

Polska podpisała i ratyfikowała Konwencję w 1991 r. Pomimo że w 1978 r. była inicjatorem uchwalenia konwencji i autorem jej pierwotnego projektu, ratyfikowała ją z dwoma zastrzeżeniami.

W myśl Konwencji dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. Konwencja mówi, że dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności, że rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka, a państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach. We wszystkich krajach, które ratyfikowały Konwencję, widać postęp, jeśli chodzi o przestrzeganie praw dziecka. ”W krajach rozwijających się problemy z zakresu praw dziecka dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej, podstawowej edukacji, ochrony życia, zdrowia, dzieciństwa w naprawdę podstawowym zakresie. W ciągu tych 20 lat bardzo wiele zmieniło się na korzyść. O kilkadziesiąt milionów więcej dzieci chodzi do szkoły – jeszcze pięć lat temu 120 mln dzieci nie chodziło do szkoły, teraz jest to tylko 100 mln.
  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4643

Print Friendly, PDF & Email