Toruń: Zainaugurowano XXI Turniej Seni Cup

Toruń: Zainaugurowano XXI Turniej Seni Cup
Fot. Sławomir Kowalski

Wielkie sportowe emocje, rywalizacja, zacięta walka do ostatniej minuty meczu – na to możemy liczyć w ostatnim tygodniu sierpnia kiedy to zostanie rozegrany 21. Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. W dniach 29-30 sierpnia na murawie zmierzy się ponad 360 miłośników futbolu.

We wtorek 29 sierpnia 2023 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta inauguracja 21. Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. W tegorocznym Turnieju weźmie udział 36 drużyn reprezentujących Czechy,  Kazachstan, Litwę, Łotwę, Niemcy, oraz Polskę.

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup to cykl rozgrywek piłkarskich, w których biorą udział niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Drużyny tworzą kobiety i mężczyźni w bardzo różnym wieku. Piłkarze i piłkarki mają od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Łączy ich jedno – miłość do gry w piłkę nożną.

Turniej Seni Cup to jedyne takie mistrzostwa na świecie. Co roku biorą w nich udział drużyny z wielu krajów europejskich. Jest to dla nich wyjątkowa okazja do rozwijania sportowej pasji i spełniania swoich marzeń, a także do oderwania się od codzienności. Dzięki strzelonym golom uczestnicy Ligi mogą choć przez chwilę poczuć się jak zawodowi piłkarze i uwierzyć, że mogą osiągnąć jeszcze więcej.

Każdy uczestnik Seni Cup, bez względu na zajęte miejsce i ilość strzelonych bramek, otrzymuje pamiątkowy medal i nagrodę, a drużyna puchar i piłkę niezbędną do dalszych treningów.

Dzięki takim inicjatywom coraz więcej ludzi postrzega sport jako doskonałą formę terapii, która przyczynia się nie tylko do rozwoju sprawności fizycznej, lecz także uczy wytrwałości, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz współpracy w zespole. Sport stanowi silną motywację do dalszej pracy, pokonywania własnych słabości i podejmowania nowych wyzwań w innych sferach życia.

Seni Cup to także integracja osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Podczas rozgrywek w Toruniu, co roku organizowane są wydarzenia artystyczne, które przyciągają nie tylko uczestników Seni Cup, ale także mieszkańców miasta. Jest to doskonała okazja, żeby przekonać się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nie różnią się tak bardzo od reszty społeczeństwa.

Zawodnicy pokazują, że na piłkarskim boisku wszyscy jesteśmy tacy sami, bo wszyscy podobnie cieszymy się z sukcesów i tak samo odczuwamy gorycz porażki.

W uroczystej inauguracji turnieju wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zakończenie turnieju wraz z wręczeniem medali odbędzie się ok. godz. 13.00 w dniu 31 sierpnia na Stadionie Miejskim przy ul. Bema w Toruniu.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email