Toruń: 1 maja rusza 30. Festiwal Probaltica

Toruń: 1 maja rusza 30. Festiwal Probaltica
Mat. prasowe

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” to jeden z najważniejszych festiwali w Toruniu.

W poniedziałek 1 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu odbędzie się Koncert Prezydencki inaugurujący 30. Festiwal Probaltica.

Celem uczczenia bohaterstwa narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim najazdem zagra Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Volodymyra Syvokhipa. Solistka: Maria Klymenko. Fortepian w programie: P. Perkowski – Pomnik Kopernika, F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll, B. Latoszyński – III Symfonia.

Ideą przewodnią Festiwalu jest inicjowanie współpracy, szczególnie w dziedzinie muzyki i sztuk pięknych oraz prezentowanie dorobku kulturalnego biorących w nim udział wszystkich państw Morza Bałtyckiego. Poznanie, często nieznanej, nawet mimo geograficznej bliskości, kultury uczestniczących krajów ma doprowadzić do porozumienia i współpracy w ramach integrującej się Europy.

Za wybitne osiągnięcia na polu muzyki i sztuki przyznawane są festiwalowe nagrody – Flisaki. W 1998 roku statuetkę Złotego Flisaka wręczono Krzysztofowi Pendereckiemu. Festiwal „Probaltica” został kilkakrotnie wysoko oceniony przez Komisję Europejską w Brukseli jako jeden z najlepszych pomysłów na integrację europejską.

Program festiwalu na plakacie poniżej:

Mat. prasowe
UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email