To warto wiedzieć przed Biegiem Niepodległości

To warto wiedzieć przed Biegiem Niepodległości
Fot. MOSiR

Ponad 1000 uczestników zameldowało się na liście startowej IX edycji Elbląskiego Biegu Niepodległości oraz Małego Biegu Niepodległości. Na kilka dni przed zawodami przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia.

Dystans i trasa

Uczestnicy IX Biegu Niepodległości startują na dystansie 10 km (trzy pętle po 3,333 km). Zobacz MAPĘ.

Start Biegu Niepodległości na 10 km zaplanowano na godzinę 13:30, na ulicy Wodnej, w pobliżu Galerii EL i skrzyżowania z ul. Kuśnierską. Później uczestnicy pobiegną ulicami: Wałowa, Stoczniowa, Królewiecka, Pocztowa, Armii Krajowej, 12 Lutego, Hetmańska, Tysiąclecia, Rycerska, Wigilijna, Zamkowa, Wapienna, Bulwar Zygmunta Augusta, Wodna (koniec 1 pętli). Meta będzie znajdowała się tam gdzie start, na ul. Wodnej. Na trasie będą dwa punkty z wodą.

Biuro zawodów

Biuro zawodów Biegu Niepodległości czynne będzie 10 listopada (piątek) w godz. 15.00-19.00 w Centrum Handlowym Ogrody, przy ul. Płk. Stanisława Dąbka 152 w Elblągu oraz w dniu imprezy, 11 listopada (sobota), w godz. 9:00-15:00, w Galerii EL, przy ul. Kuśnierskiej 6 w Elblągu. Uczestnicy zobowiązani są do posiadania ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, w celu weryfikacji i odbioru pakietu startowego. Podobnie jak przed rokiem będzie możliwość odbioru pakietu startowego za innego uczestnika biegu. W tym wypadku należy stawić się w biurze zawodów z oświadczeniem i upoważnieniem podpisanym przez osobę startującą w biegu (plik do pobrania) oraz kserokopią dowodu osoby startującej (do wglądu). Na dziedzińcu Galerii EL będzie mieścił się również depozyt, a biegacze będą mogli tam skorzystać z przebieralni. Zobacz MAPĘ ORGANIZACYJNĄ.

Dodatkowe zapisy

W piątek, 10 listopada, w biurze zawodów w Centrum Handlowym Ogrody oraz w sobotę, 11 listopada, w Galerii EL, będzie możliwość zapisania się na IX Elbląski Bieg Niepodległości (bieg główny i rywalizacja sztafet) do momentu osiągnięcia limitów. Kwota wpisowego nie ulegnie zmianie i wynosi 60 zł (płatność gotówką lub kartą).

Pakiet startowy

Każdy uczestnik Biegu Niepodległości w ramach pakietu startowego otrzyma: numer startowy, agrafki, profesjonalne zabezpieczenie medyczne, medal za ukończenie zawodów, ubezpieczenie NNW, biało-czerwoną chorągiewkę lub kotylion oraz gadżet-niespodziankę. Ponadto uczestnicy biegu głównego oraz rywalizacji sztafet otrzymają: chip do pomiaru czasu, profesjonalny pomiar czasu, wodę na punktach odświeżania oraz pakiet żywieniowy na mecie. W przypadku wcześniejszego zakupu koszulki okolicznościowej – będzie ona wydawana wraz z pakietem w biurze zawodów.

Nagrody

W IX Elbląskim Biegu Niepodległości na 10 km pierwszych trzech zawodników i pierwsze trzy zawodniczki w klasyfikacji generalnej otrzymują puchary oraz nagrody finansowe (I – 400 zł, II – 300 zł, III – 200 zł). Pierwszych trzech zawodników i pierwsze trzy zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymują pamiątkowe puchary oraz nagrody finansowe (I – 200 zł, II – 150 zł, III – 100 zł). Sztafety, które w klasyfikacji generalnej zajmą miejsca I – III, otrzymają pamiątkowe puchary.

Rywalizacja sztafet

Podobnie jak w latach poprzednich, w tegorocznym Biegu Niepodległości nie mogło zabraknąć drużyn reprezentujących firmy, instytucje, stowarzyszenia sportowe czy zwyczajnie grupy bliskich sobie ludzi. Sztafeta składa się z trzech osób, a każda z nich ma do pokonania dystans 3,33 km, czyli jedną pętlę. Wynik końcowy sztafety stanowi suma czasów uzyskanych przez wszystkich uczestników sztafety.

Pacemakerzy

W tej edycji imprezy pobiegnie czterech pacemakerów. Są to osoby nadające tempo podczas zawodów, które biegną w taki sposób, aby osiągnąć określony czas na mecie. W IX Elbląskim Biegu Niepodległości jako pacemakerzy pobiegną: Krzysztof Kraśnieński, Wojciech Bartnicki, Tomasz Jankowski, Jakub Jabłoński, którzy reprezentują Bartnicki Team Elbląg. Będą oni prowadzili biegaczy na metę tak, aby osiągnąć czas 45, 50, 55 i 60 minut. Pobiegną w jasnoniebieskich, oznakowanych koszulkach. Będą mieli także widoczny z daleka balon z oznaczeniem docelowego czasu.

Mały Bieg Niepodległości

Odbiór pakietów startowych dla dzieci odbywać się będzie w piątek, 10 listopada, w godz. 15.00-19.00 w Centrum Handlowym Ogrody, przy ul. Płk. Stanisława Dąbka 152 w Elblągu, oraz w dniu imprezy, 11 listopada (sobota), od godz. 9:00 do startu biegów, w Galerii EL, przy ul. Kuśnierskiej 6 w Elblągu. Dokonać tego będą mogli jedynie rodzice lub opiekunowie, którzy dodatkowo podpisywać będą oświadczenie o zgodzie na start swoich dzieci. Organizatorzy zachęcają rodziców, by pakiety startowe odbierali już w piątek, 10 listopada, by uniknąć ewentualnych kolejek tuż przed startami.

O godz. 11:00 wystartują pierwsi biegacze, zaczynając od najmłodszych dzieci. W zależności od kategorii wiekowej dzieci będą miały do pokonania dystanse od 50 do 500 metrów. Każde dziecko, które weźmie udział w zawodach, otrzyma na mecie medal.

Limit miejsc w Małym Biegu Niepodległości został już osiągnięty, a to oznacza, że nie będzie możliwości zapisania dziecka w biurze zawodów.

Program Małego Biegu Niepodległości:

 • 10:55     Otwarcie Małego Biegu Niepodległości
 • 11:00     Start biegu dzieci 0-2 lat (50 m)
 • 11:10     Start biegu dzieci 3-4 lata (100 m)
 • 11:20     Start biegu dzieci 5-6 lat (200 m)
 • 11:30     Start biegu dzieci 7-8 lat (200 m)
 • 11:40     Start biegu dzieci 9-10 lat (300 m)
 • 11:50     Start biegu dzieci 11-12 lat (400 m)
 • 12:00     Start biegu dzieci 13-14 lat (500 m)

Program IX Elbląskiego Biegu Niepodległości:

 • 13:15     Rozgrzewka
 • 13:25     Uroczyste otwarcie zawodów
 • 13:30    Start IX Elbląskiego Biegu Niepodległości na 10 km oraz Sztafet
 • 14:15     Wydawanie posiłków dla zawodników
 • 15:30     Dekoracja zwycięzców biegu głównego oraz sztafet

Rozgrzewka

Rozgrzewka odbędzie się 15 minut przed startem biegu głównego, o godz. 13:15, przy linii startu. Pomoże ona zawodnikom odpowiednio przygotować się do pokonania trasy. Krótkie rozgrzewki będą przeprowadzane również przed startami biegów dzieci.

Parkingi

Organizatorzy apelują do kierowców o pozostawianie samochodów na parkingach: przy moście niskim, znajdującym się przy ul. Wybrzeże Gdańskie, na Wyspie Spichrzów oraz przy ul. Warszawskiej, vis a vis Młodzieżowego Domu Kultury.

Bezpieczeństwo

Utrudnienia w ruchu – opis dostępny jest na stronie mosir.elblag.eu oraz w mediach lokalnych.

Zakończenie zawodów

Ceremonia wręczenia nagród w Biegu Niepodległości oraz Sztafet odbędzie się około godziny 15:30 na scenie ustawionej na terenie dziedzińca Galerii EL.

Sponsorzy, partnerzy i organizatorzy

Organizatorami IX Elbląskiego Biegu Niepodległości są: Urząd Miejski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Sponsor strategiczny: Studio łazienkowe Awangarda.

Sponsorzy i partnerzy: Centrum Handlowe Ogrody, Klimat-El, Yasumi, Podozone, Reproskan, Expert Ubezpieczenia, Bus Expert i Nauka Jazdy Expert, Hotel Kalhberg, Fabryka Słodkości Wolność, 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, Grupa Ratowniczo-Interwencyjno-Zabezpieczeniowa BIELIK.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Elbląga – Witold Wróblewski.

MOSiR
Print Friendly, PDF & Email